Artı TV ve Artı Gerçek'in kurucu yayın yönetmeni olan Celal Başlangıç, bir süredir tedavi gördüğü Almanya'nın Köln kentindeki üniversite hastanesinde gece hayata veda etti.

1990'lı yıllarda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan hak ihlallerine dikkat çeken cesur haberleriyle tanınan Başlangıç,  Şırnak'ın Cizre ilçesi Yeşilyurt Köyü'nde 15 Ocak 1989'da gerçekleşen ve askerlerin köylülere dışkı yedirdiğini ortaya çıkarmıştı.

Bu olay o dönem SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay tarafından da TBMM'ye taşınarak, Türkiye'de gündem olmuştu.

68 YAŞINDAYDI

Diyarbakır'da 38 kişiye mezar olan binanın yıkılış nedeni açıklandı Diyarbakır'da 38 kişiye mezar olan binanın yıkılış nedeni açıklandı

Celal Başlangıç, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan 1978 yılında mezun oldu. Gazeteciliğe 1975 yılında Ege Ekspres Gazetesinde başladı. Daha sonra sırasıyla Demokrat İzmir (1977) ve Politika (1979) gazetelerinde çalıştı. 1981 – 1984 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesinin Adana Bölge Temsilciliği, İç Politika Servis Şefliği, Yazı işleri Müdürlüğünü yaptı. Evrensel gazetesinin kurucu genel yayın müdürü oldu. Radikal gazetesinin kurucuları arasında yer aldı. Başlangıç, Gazete Duvar, T24, bianet, Haberdar gibi yayın organlarında yazdı.

Çok sayıda gazetecilik ödülü sahibi olan Başlangıç’ın Kanlı Bilmece, Hayatın Rengi Gökkuşağı, Hayata Söylenmiş Şarkılar, Korku Tapınağı, Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar isimli kitapları bulunuyor. Başlangıç, gazeteci Ayşe Yıldırım ile evliydi.

Editör: Özgür Ayaydın