Bu yıl ilk kez üniversiteli olan adayların KYK yurt başvuruları bekleniyor. KYK yurt başvuru tarihi beklenirken bir yandan da güncel yurt ücretlerinin ne kadar olacağı belli oldu. Tüm gözler şimdi GSB'nin KYK 2023 başvurularını almaya başlayacağı tarihte. Peki, KYK yurt başvuruları ne zaman?

Suriyeli öğrenci sayısı açıklandı Suriyeli öğrenci sayısı açıklandı

KYK yurt başvuruları, her yıl olduğu gibi bu yıl da online olarak alınacak. Öğrenciler, tercih ettikleri yurtlara başvurmak için ÖSYM AİS sistemi üzerinden giriş yapacaklar. Başvuru sırasında, öğrencilerin TC kimlik numarası, ÖSYM şifresi ve e-devlet şifresi gerekecek.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarının başvuruları için geri sayım başladı. 2023-2024 öğretim yılının başlamasına az bir süre kala, başvuruların ne zaman başlayacağı ve nasıl yapılacağı merak konusu oldu. İşte, 2023 KYK başvurularında son blgiler...

Geçtiğimiz yıl üniversite sonuçları 15 Ağustos'ta ilan edilmişti, yurt başvuruları ise 24 Ağustos’ta başlamıştı. 2023-2024 eğitim - öğretim dönemi yurt başvurularının ağustos ayının son haftasında başlaması bekleniyor.

KYK YURT ÜCRETLERİ NE KADAR?

KYK yurt tipleri, 1.tip, 2. tip, 3.tip, 4.tip, 5.tip, 6.tip olarak sıralanırken, bu sınıflandırma; odanın büyüklüğü, kalan kişi sayısı, içerisinde tuvalet banyo olması gibi özelliklere göre belirleniyor. En ucuz KYK yurdu 1. tip olurken, en yüksek ücrete sahip olan yurt ise 6. tip olarak seçeneklerde yer alıyor. Tip 1 ücreti aylık 345 lira, Tip 2 ücreti aylık 405 lira, Tip 3 ücreti aylık 480 lira, Tip 5 ücreti aylık 510 lira ve Tip 6 ücreti aylık 570 lira oldu.

KİMLER KYK YURTLARINDA ÜCRETSİZ KALABİLİR?

Şehit eşi ve çocukları, şehidin çocuğu yoksa bekar kardeşleri, Gazi ve gazi çocukları, Anne ve babası vefat etmiş olan yirmi beş yaşını geçmemiş öğrenciler, Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde barınarak tamamlayanlar, Devlet koruması altında olanlar, Bakanlık yurtlarında ücretsiz barınma hakkına sahiptir.