Ferit ASLAN

Ben u Sen'in adı nereden geliyor biliyormusunuz? Ben u Sen'in adı nereden geliyor biliyormusunuz?

Diyarbakır’da, Mühendis Cihan Can’ı zırhlı polis otobüsüyle ezen polis H.A’ya mahkemenin yüzünü bile görmeden iyi hal indirimi uygulayarak sadece 21 bin 200 lira para cezası vermesi tepkilere yol açtı.

e207c7ff-6eec-4985-99d7-b5425512b9a2

Bağlar ilçesinde 27 Aralık 2019’da Turgut Özal bulvarında karşıdan karşıya geçen Mühendis Cihan Can’ı zırhlı polis otobüsüyle ezerek ölmesine sebep olan Polis memuru H.A’nın 3 yıl süren yargılanmasında karar çıktı. 

Adlı Tıp kurulu başta olmak üzere 3 ayrı yerden alınan rapora yüzde 100 kusurlu olmasına rağmen Diyarbakır 11. Asliye Ceza Mahkemesi, polis memuruna alt sınırdan ceza verdi. Mahkeme verdiği cezadan iyi hal indirimi de yaparak cezası 21 bin 200 lira para cezasına çevirdi. 

Cihan Can’ın ağabeyi Neytullah Can, karar verildiğinden beri ailece şokta olduklarını, kararın değerlendirilecek bir tarafının olmadığını söyledi. Can, “Adalet bu kararın neresinde var? 3 ayrı raporda polis yüzde 100 kusurlu bulundu. Kendisine 21 bin 200 lira para cezası verildi. Bu parayı da Adalet Bakanlığına başvurup kendim ödemeyi talep edeceğim. Kardeşimin hayatı 21 bin lira mı? Adalet benim için bitmiştir. Bu işin peşini bırakmayacağım” dedi. 

“Polis, 3 yılda hiçbir duruşmaya gelmedi”

Can ailesinin Avukatı Fuat Coşacak ise, vicdanları yaralayan bu kararı Bölge Adliye Mahkemesine, sonuç alamazlarsa Yargıtay’a taşıyacaklarını söyledi. Avukat Coşacak, sanık polis memurunun hiçbir duruşmaya gelmediği ve bununla mahkemenin doğrudanlık ilkesini ihlal ettiğini belirterek, “Ceza yasasında asıl olan sanığın mahkeme karşısına çıkmasıdır. Tüm ısrarlarımıza rağmen sanık mahkemeye gelmedi” dedi. 

Diyarbakır’da mühendisin ölümüne neden olan polis para cezasına çarptırıldı Diyarbakır’da mühendisin ölümüne neden olan polis para cezasına çarptırıldı

“Mahkeme yüzünü görmediği polise iyi hal indirimi uyguladı”

Mahkemenin hiçbir şekilde 3 yıl yüzünü görmediği sanığa iyi hal indirimi yaptığını da ifade eden Fuat Coşarak, “Sanığın iyi hal durumu söz konusu değildir. Ama muhkeme bunu uyguladı. Cezanın 6 yıldın verilmesi gerekirken alt sınır olan 3 yıldan verildi ve bunu iyi hal uygulandı. Sanık nedamet duygusunu dile getirmedi. Hiçbir ifadesinde pişman olduğunu, ailenin maddi ve manevi zararını karşılayacağını bile söylemedi. Bütün bunlara rağmen alt sınırdan ceza verilip, iyi hal uygulanıp ardından ceza para cezasına çevrildi” dedi.