Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 1 Ağustos’ta başlayan müzakere süreci 17 Ağustos’ta sona erdi. Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen, memur ve memur emeklilerinin 2024 ve 2025 yıllarındaki zam oranında uzlaşamadı. Kamu İşveren Heyeti, son teklifini 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 şeklinde revize etti. Memur-Sen ise zam talebini yüzde 35 olarak sürdürdü.

Merkez Bankas, Kur Korumalı Mevduatta asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı Merkez Bankas, Kur Korumalı Mevduatta asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı

Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen, memur ve memur emeklilerinin 2024 ve 2025'teki zam oranında uzlaşamazken, taraflar 11 hizmet kolunun tamamında anlaşma sağladı. İşte, memur zammında son durum...

HAKEM KURULU İLK TOPLANTISINI YAPTI

Zam konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine süreç, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na devredildi. Kurul, Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Kurulun zam kararı için ay sonuna kadar süresi bulunuyor. Kurulun verdiği karar kesin olacak ve karara itiraz edilemeyecek.

Kamu Görevlileri Hakem Heyeti, Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Saat 10.30'da Sayıştay'da başlayan toplantı 1,5 saat sürdü.

Memur-Sen, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na sunulmak üzere başvurusunu dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na iletmişti.

Memur-Sen başvurusunda, toplu sözleşme masasında uzlaşılan maddelerin lehlerine genişletilmesi kaydıyla uzlaşılamayan taleplerinin Kurul tarafından bağıtlanmasını istedi.

HAKEM HEYETİ NE ZAMAN KARAR VERECEK?

Çalışmalarına bugün başlayacak kurulun, kararını vermek için ay sonuna kadar süresi bulunuyor. Kurulun verdiği karar kesin olacak ve karara itiraz edilemeyecek.

HAKEM KURULUNDA KİMLER YER ALIYOR?

Hakem kurulunda, kamu işveren heyetini temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı İsa Atçeken; memur sendikalarını temsilen Memur-Sen Genel Başkan yardımcıları Hüseyin Öztürk ve Soner Can Tufanoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Türkeş Güney ve KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal; akademisyenlerden ise Prof. Dr. Fatih Uçan ve Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu yer alıyor.