Bilim insanları bazı migrenlerin neden meydana geldiğine dair ''kayıp halkayı''
keşfetti

Bilim İnsanları, fareler üzerinde yaptıkları araştırmada, migren ağrılarının nedenlerini anlamaya yönelik önemli bir adım attı.

Beyin ile periferik sinirler arasında daha önce bilinmeyen bir bağlantıyı keşfeden bilim insanları, migrenin ağrılı aura semptomlarıyla olan ilişkisini açıklamaya yönelik bu buluşun önemli odluğunu ifade etti.

BAŞAĞRISINI TETİKLEYEN NEDEN

Uzun yaşamın sırrı bu iki besinde! Erken ölüm riskini azaltıyor Uzun yaşamın sırrı bu iki besinde! Erken ölüm riskini azaltıyor

Kopenhag Üniversitesi'nden Martin Kaag Rasmussen, şöyle dedi:

''Aura sırasında duyusal sinirleri aktive edebilen ve duyarlı hale getirebilen proteinlerin beyin omurilik sıvısına salındığını ve trigeminal gangliona taşındığını, burada ağrıyı ileten duyusal sinirleri aktive ettiğini bulduk. Migren baş ağrısını tetikleyen şey budur ve aura evresini baş ağrısına bağlayan şey de budur.''

HER YIL 1 MİLYAR İNSAN MİGREN GEÇİRİYOR

Bilim insanları dünyada her yıl 1 milyardan fazla kişinin migren geçirdiğini kaydetti.

Migrenlerin yaklaşık dörtte birinin aura ile birlikte meydana geldiğini kaydeden bilim insanları, ''aura, migren öncesinde veya sırasında ortaya çıkan kısa süreli nörolojik semptomlar olarak bilinir. Bu semptomlar arasında ışıklar görmek, olmayan sesler duymak veya karıncalanma ve uyuşma hissetmek yer alabilir'' dedi.

Bilim insanları, bu buluşun yeni tedavi seçeneklerine yol açabileceğini söyledi.

Live sience

Editör: EYYUP KAÇAR