Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen sınavlara katılmak için, adayların Aday İşlemleri Sistemi'ne (AİS) giriş yapmaları gerekmektedir. Bu sistemde işlem yapabilmek için ise ÖSYM aday şifresi almak zorunludur. Peki, ÖSYM AİS şifresi nasıl alınır ve ilk şifre nasıl değiştirilir? İşte bu konuda bilmeniz gereken tüm detaylar…

ÖSYM ADAY ŞİFRESİ NEDİR?

ÖSYM aday şifresi, sınav başvuruları ve diğer işlemler için AİS'e giriş yapmakta kullanılan kişisel bir koddur. Bu şifre, her aday için benzersizdir ve gizli tutulmalıdır. İlk kez sınav başvurusu yapacak adayların, başvuru merkezlerinden bu şifreyi alması gerekmektedir.

ÖSYM ADAY ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

ÖSYM sisteminde daha önce tanımlanmayan adaylar AİS aday şifrelerini Başvuru Merkezlerinden edinebilir. Adaylar e-Devlet şifreleriyle de sisteme giriş yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemini (https://ais.osym.gov.tr) ziyaret eden adaylar burada yer alan "e-Devlet İle Kayıt Ol" butonu vasıtasıyla ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kaydolacaklardır. e-Devlet şifresiyle ÖSYM AİS'e kayıt olan adaylar, bir başvuru merkezine gitmeksizin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden sunulan tüm işlemleri yapabileceklerdir.

ŞİFREYİ E-DEVLET İLE ALMAK MÜMKÜN MÜ?

E-Devlet şifrenizle de ÖSYM AİS'e giriş yapabilirsiniz. Bu yöntem, başvuru merkezi ziyaretine gerek kalmadan hızlı ve kolay bir çözüm sunar.

ŞİFRE NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

AİS'e giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Giriş Yapın: ÖSYM’nin AİS web sitesine veya mobil uygulamasına T.C. kimlik numaranız ve geçici şifrenizle giriş yapın.
  2. Profil Ayarları: Profil ayarları bölümüne gidin.
  3. Şifre Değiştirme: "Şifre Değiştirme" sayfasını ziyaret ederek yeni şifrenizi belirleyin. Yeni şifrenizin en az 8 karakter uzunluğunda, büyük/küçük harf, rakam ve özel karakter içermesi gerektiğini unutmayın.

ŞİFRE UNUTULURSA NE YAPILMALI?

LGS tercihleri ne zaman bitecek? LGS tercihleri ne zaman bitecek?

ÖSYM AİS şifrenizi unutursanız, aşağıdaki adımları izleyerek yeni bir şifre alabilirsiniz:

  1. Şifremi Unuttum: ÖSYM AİS web sitesinde "Şifremi Unuttum" seçeneğine tıklayın.
  2. Bilgi Girişi: Gerekli bilgileri doğru bir şekilde girerek şifre sıfırlama işlemini tamamlayın.
  3. Yeni Şifre Alma: Sorulan güvenlik sorularını doğru cevapladıktan sonra yeni şifrenizi oluşturun.

ÖSYM BAŞVURU MERKEZİNDEN YENİ ŞİFRE ALMA

Eğer şifrenizi kaybettiyseniz ve yukarıdaki yöntemlerle alamıyorsanız, en yakın ÖSYM başvuru merkezine giderek yeni bir şifre talep edebilirsiniz.

Editör: Ayşegül Yaşar