Özgür Ayaydın

Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Yaşar: "İlacın sadece eczaneden alınması gerektiğini unutmayın" Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Yaşar: "İlacın sadece eczaneden alınması gerektiğini unutmayın"

CERMİK -Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ortaya çıkan finansman açığını kapatmak amacıyla hazırlanan 17 maddelik torba kanunda, Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) yapılacak düzenleme ile bu yıl iki kez ödenmesi yasallaşmıştı. 

Düzenlemede, deprem bölgesinde mücbir sebep ilan edilen yerlerde, 6 Şubat’tan önce tescil edilen kayıt ve tescili olan taşıtların ek MTV'den istisna tutulacağı açıklanmış, ancak depremzedelerin bölge dışındaki illere ait plakalı araçlarına  ek MTV ödeyeceği ortaya çıkmıştı. Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Elazığ ve Hatay'da özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere farklı illere ait plakası bulunan  araç sahipleri karara tepki göstermişti.

Yaşananların ardında sosyal medyada dolaşıma sokulan bir dilekçe örneği deprem bölgesinde yaşyanlara yeniden umut oldu. Yüzlerce kez paylaşılan dilekçe örneğinde, plakası deprem bölgesi dışındaki illere ait olan vatandaşların, E-devlet'e girerek izleyeceği adımlar bir bir anlatılıyor.

Sosyal medya hesaplarında ve Whatsapp gruplarında paylaşılan "Ek MTV silinmesi" başlıklı dilekçe örneğinin geçerliliğinin olmadığı belirtiliyor.