Şırnak’ta terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlar nedeniyle 14 bölge, 15 gün süreyle geçici “özel güvenlik bölgesi” ilan edildi. Bu bölgelere giriş çıkışlar, vatandaşların can ve mal güvenlikleri için yasaklandı.

Şırnak Valiliği, yaptığı açıklamada, ilin merkez ve Cizre, Silopi, Uludere, Güçlükonak, Beytüşşebap ilçelerinde bulunan bazı bölgelerde terör örgütüne yönelik operasyonların devam ettiğini belirtti. Bu bölgelerdeki yasadışı unsurlardan ve alınacak tedbirlerden zarar görmemeleri için vatandaşların bu bölgelere girmemeleri gerektiğini vurguladı.

Zeugma UNESCO Dünya Miras Listesi yolunda Zeugma UNESCO Dünya Miras Listesi yolunda

Valilik, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11’inci maddesi ile 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesine dayanarak, 14 bölgeyi 28 Ekim (dâhil) 2023 - 11 Kasım (dâhil) 2023 tarihleri arasında “geçici özel güvenlik bölgesi” ilan ettiğini duyurdu.

Valilik, şu bölgelerin yasaklı olduğunu açıkladı:

Şırnak merkez, Cizre, Silopi, Uludere, Güçlükonak, Beytüşşebap ilçeleri sınırlarında bulunan Cudi Dağı Bölgesi, Bestler Dereler Bölgesi, Kurt Dağı Bölgesi, Kureşin Bölgesi, Karaçalı Tepe Bölgesi, Kel Mehmet Dağı Bölgesi, Serin Vadi Bölgesi, 2088 rakım Tepe Bölgesi, Küçük Su Yayla Bölgesi, Gabar Dağı Bölgesi, Altın Dağ Bölgesi, İncebel Dağ Bölgesi, Oymakaya Bölgesi, Tanin Tanin Bölgesi.

Valilik, bu bölgelere giriş çıkışların yasaklandığını ve yasağa uymayanların hukuki sorumlulukla karşı karşıya kalacağını bildirdi.