İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları ile şehirdeki tarihi çeşmeler özgün yapıları korunarak yenileniyor. İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı; Katırpınar, Yeşil ve Tahtalı Kastal Sokak Çeşmelerini restore ederek, onlarca yıl sonra bu çeşmelerden su akmasını sağlayacak. Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından tescil güncellemesi ve gruplandırma çalışması yapılan çeşmelerde onarım çalışması başladı.

Diyarbakır’da öğretmenlerden fotoğrafı istendi tartışma çıktı Diyarbakır’da öğretmenlerden fotoğrafı istendi tartışma çıktı

Sur ilçesi, Özdemir Mahallesinde yer alan Tarihi Katırpınar Çeşmesinde çalışma yürüten ekipler, kumlama işlemi yaparak ve uygun kesme taşlar kullanarak yapıyı aslına uygun bir şekilde yeniliyor. Diyarbakır şehir merkezinde az sayıdaki yuvarlak kemer formlu çeşmeden biri olan Tahtalı Kastal Çeşmede ve dikdörtgen forma sahip düzgün kesme bazalt taş ile inşa edilen Yeşil Sokak Çeşmesinde ise ekipler ön hazırlıklarını tamamladı.

Günümüzde kullanılmaz durumda olan çeşmelerin, çalışmaların ardından halkın hizmetine sunulacağı belirtildi.