Batman'ın Sason ilçesinde bulunan bin 500 yıllık tarihi Komk Manastırı'nın restore edilerek turizme kazandırılması için hasar tespit çalışmalarına başlandı.

Sason ilçesine bağlı Kilis ve Turnalı köyleri arasında bulunan Saint Pierre Manastır’ında (Komk Kilisesi) incelemelerde bulunan Sason Kaymakamı Murat Mete, manastırın restore edilerek turizme kazandırılacağını söyledi.

Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Yaşar: "İlacın sadece eczaneden alınması gerektiğini unutmayın" Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Yaşar: "İlacın sadece eczaneden alınması gerektiğini unutmayın"

AW001182_04

Saint Pierre Manastırı Batman'ın Sason ilçesi sınırları içerisinde bulunan ilçeye kuş uçumu 12 kilometre kuzeydoğu kısmında bulunuyor. Havari Petrus veya Kömk Kilisesi olarak da bilinen manastırın bir kitabesi olmadığından yapım tarihi net olarak bilinmiyor. Ancak yapıda kullanılan malzeme ve süsleme özelliklerine bakıldığında inşasının bin 500 yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyor. Manastırın mimari yapısı, tüm tahribatlara rağmen görkemli bir şekilde göze çarpıyor.