Kış mevsimi geldiğinde, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan korunmak için en çok tercih edilen içeceklerden biri kış çayı. 

Kış mevsimi geldiğinde, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan korunmak için en çok tercih edilen içeceklerden biri kış çayı. Kış çayı, farklı bitkilerin karıştırılmasıyla elde edilen bir çay türüdür. Kış çayının içinde genellikle papatya, hibisküs, limon, portakal, gül, zencefil, tarçın, adaçayı, ıhlamur, kuşburnu gibi bitkiler bulunur. Bu bitkilerin her biri, vücut direncini artırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, soğuk algınlığı ve solunum yolu hastalıklarına iyi gelmek gibi faydalar sağlar.

KIŞ ÇAYI NEDİR?

Kış çayı, farklı bitkilerin karıştırılmasıyla elde edilen bir çay türüdür. Kış çayının içinde genellikle papatya, hibisküs, limon, portakal, gül, zencefil, tarçın, adaçayı, ıhlamur, kuşburnu gibi bitkiler bulunur. Bu bitkilerin her biri, vücut direncini artırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, soğuk algınlığı ve solunum yolu hastalıklarına iyi gelmek gibi faydalar sağlar.

Metabolizmanızı canlandıracak uçuşa geçirecek 11 ipucu Metabolizmanızı canlandıracak uçuşa geçirecek 11 ipucu

KIŞ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kış çayı yapmak için öncelikle aktarlardan veya marketlerden hazır karışımlar alabilirsiniz. Bu karışımların içindeki bitkilerin oranları değişebilir, bu yüzden etiketleri okumakta fayda var.

Eğer kendiniz karışım yapmak isterseniz, sevdiğiniz bitkileri uygun oranlarda bir araya getirebilirsiniz.

MALZEMELER

Bir litre su için 2 yemek kaşığı papatya, 2 yemek kaşığı hibisküs, 1 yemek kaşığı limon kabuğu, 1 yemek kaşığı portakal kabuğu, 1 yemek kaşığı gül yaprağı, 1 tatlı kaşığı zencefil, 1 tatlı kaşığı tarçın, 1 tatlı kaşığı adaçayı, 1 tatlı kaşığı ıhlamur, 1 tatlı kaşığı kuşburnu kullanabilirsiniz.

Bu bitkileri bir kavanozda karıştırın ve kuru ve serin bir yerde saklayın.

Kış çayını demlemek için, bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı karışımdan ekleyin ve 5-10 dakika bekletin.

Süzdükten sonra içebilirsiniz. İsteğe göre bal veya limon suyu da ilave edebilirsiniz.

KIŞ ÇAYI FİYATI NE KADAR?

Kış çayının fiyatı, içindeki bitkilerin çeşidine, kalitesine ve miktarına göre değişir. Eminönü’nde bulunan aktarlarda kış çayının kilosu 850 TL civarındadır.

Geçen sene ise kilosu 400-450 TL arasındaydı. Bu da kış çayının fiyatının iki kat arttığını gösteriyor.

Kış çayını daha ucuza almak için, kendiniz bitkileri toplayabilir veya uygun fiyatlı yerlerden temin edebilirsiniz. Kış çayının fiyatını etkileyen bir diğer faktör de taleptir. Kış çayına olan talep arttıkça, fiyatı da yükselir