Meclis, sosyal medya gelirlerini mercek altına alıyor Meclis, sosyal medya gelirlerini mercek altına alıyor

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Tunceli Temsilciliği, üyelerine yönelik yaşanan sürgünleri protesto etmek için basın açıklaması yaptı. 

SES Şubesindeki basın toplantısında konuşan SES Tunceli Şube Başkanı Kahraman Yürük, Tunceli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Pertek Sosyal Hizmet Merkezine haksızca sürgün edilen 4 üyeleri ve İl Müdürlüğüne sürgün edilen 1 yöneticilerinin atamalarının Erzincan İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini söyledi. 

Mahkemenin iptal işleminden sonra İl Müdürü Ali Ekber Yurt’un davayı kazanan üyelerini tekrar sürgün etmek için Pülümür Sosyal Hizmet Merkezini açtığını, çoğu daha önce Pertek ilçesine sürgün edilen 5 üyelerinin bu sefer hukuksuzca Pülümür ilçesine sürgün edildiğini söyleyen Yürük, konuşmasını şöyle sürdürdü:

3d0cc07b-36a7-44bd-bc7e-7daff63235fc

“ÜYELERİMİZE MOBİNG VE BASKI DEVAM EDİYOR”

“Pülümür ilçesine sürgün edilen sosyal hizmet çalışanı 5 üyemiz hakkında da Erzincan İdare Mahkemesi tarafından 18.10.2023 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Adli makamlarca verilen kararlar gösteriyor ki, Ali Ekber Yurt sendikalı arkadaşlarımızı haklarını aramaları gerekçeleriyle cezalandırmaya, hiçbir hizmet önceliği ve hakkaniyet gözetmeden üyelerimize baskı ve mobbing uygulamaya devam etmektedir.”

“MÜDÜR, MAKAM ARACI İLE YOLLARINI KESMİŞ”

Sendika Başkanı Yürük, üye arkadaşlarının yürütmeyi durdurma kararının açıklandığı 26 Ekim’den bir gün sonra, il Müdürlüğünden geçici olarak Pülümür Sosyal Hizmet Merkezine tahsis edilen kurum aracı ile mesai bitiminde Merkez’e dönmek üzere yola çıktıklarını söyledi. İl Müdürü Ali Ekber Yurt tarafından Pülümür-Tunceli karayolunda makam aracı ile üyelerimiz kurum aracındayken güvenlikleri riske atılarak ve yolları kesilerek hakarete ve kötü muameleye maruz bırakıldıklarını söyleyen Yürük, konuşmasını şöyle tamamladı:

"İL MÜDÜRÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU"

“İl Müdürü yolunu kestiği kurum aracında bulunan arkadaşlarımıza hakaret etmiş. Sürgün edilen Pülümür Sosyal Hizmet Merkezi çalışanlarının, mesai bitiminde merkeze boş gidecek olan kurum aracına binmelerine izin verilmemesi ve engellenmesi emekçilere daha fazla mağduriyet yaratmak için yapılan bir cezalandırmadır. Oysa ki kurum idarecileri kamuya ait kurum araçlarını şahsi otomobilleri gibi kullanırken kamuyu zarara uğrattığını düşünmemektedirler. İl Müdürünün giderek artan ve şiddet içeren tutumlarına yönelik araçta bulunan kurum çalışanı 4 üyemiz il müdürünün yollarını kesmesi ve saldırgan tutumları karşısında Nazımiye Jandarma Karakoluna suç duyurusunda bulunmuş, 2 üyemiz ise il müdürünün hakaret ve aşağılamalarına karşı 6284 sayılı kanuna istinaden önleyici tedbir talebinde bulunmuşlardır.”