Üniversite öğrencileri için teknolojik cihaz ve internet desteği verilmesine ilişkin başvurular başladı. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, bu desteğin eğitim kalitesini artırmak ve öğrencilerin teknolojiye erişimini kolaylaştırmak için hayata geçirildiğini duyurdu. Peki, bu destekten kimler yararlanabilecek, ne kadar ödeme yapılacak, başvurular nereye ve nasıl yapılacak? İşte, merak edilen tüm soruların cevapları…

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Teknolojik cihaz ve internet desteğinden yararlanmak isteyen öğrencilerin, 26 yaşından gün almamış, Türk vatandaşı ve açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim programına kayıtlı olması gerekiyor. Ayrıca, satın alınan cihazın faturasının öğrencinin adına ve TC kimlik numarasına düzenlenmiş olması, cihazın ikinci el olmaması ve IBAN numarasının da öğrenciye ait olması şartları da aranıyor.

NE KADAR ÖDENECEK?

Öğrenciler, mobil telefon veya bilgisayar cihazı satın alabilecek. Cihazın vergiler dahil nihai satış fiyatı 9.500 TL’yi geçemeyecek. Başvurusu kabul edilen öğrenciler, mobil telefon cihazının nihai satış bedelinin yüzde 44.44’ü, bilgisayar cihazının nihai satış bedelinin yüzde 16.66’sı oranında hesaplanan teknolojik cihaz desteği tutarını alabilecek. Destek tutarı 5.500 TL’yi geçemeyecek. Tutarlar bakanlık tarafından öğrencinin hesabına aktarılacak.

 BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Teknolojik cihaz desteğinden faydalanmak isteyen öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı bilişim sistemi üzerinden başvuru yapacak.

Başvuruda, kimlik bilgileri, fatura numarası, fatura tarihi, teknolojik cihazın satın alındığı firmanın vergi kimlik numarası veya TC kimlik numarası, kendi adına kayıtlı telefon numarası, IBAN numarası, mobil telefon cihaz desteği için IMEI numarası, bakanlık tarafından talep edilen diğer bilgi ve belgeler sisteme girilecek. Başvurular sistem üzerinden değerlendirilecek.

NE ZAMAN HESABA GEÇECEK?

Teknolojik cihaz desteği işlemleri, fatura kesim tarihini takip eden ayın yirmisi itibarıyla iptal veya iade işlemi bulunmayan cihazlara yönelik gerçekleştirilecek.

CİHAZLAR SATILABİLİR Mİ?

Teknolojik cihaz desteği kapsamında edinilen mobil telefon cihazları, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az iki yıl süre ile sadece destekten yararlanan tarafından kullanılmak durumunda. Ayrıca sadece destekten yararlanan kişilerin adına hatlar da cihazlar kullanılabilecek.

İNTERNET DESTEĞİ BAŞVURULARI NEREYE YAPILACAK?

 İnternet desteğinden faydalanmak isteyen öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı bilişim sistemi üzerinden başvuru yapacak. Başvuruda, kimlik bilgilerini, kendi adına kayıtlı telefon numarasını sisteme girecek. Başvurular sistem üzerinden değerlendirilecek.

 NE KADAR SÜRECEK?

İnternet desteği, öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere on iki ay boyunca kesintisiz sağlanacak. Sağlanacak internet desteği, bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca ücretsiz ve aylık 10 gb olacak şekilde yıllık 120 gb. Kullanılmayan internet desteği bir sonraki aya devredilmeyecek.

ALES/3 sonuçları açıklandı ALES/3 sonuçları açıklandı

BAŞVURULAR NE ZAMAN ALINACAK?

İnternet desteğinden faydalanmaya ilişkin ilk başvurular, tebliğin yayımı tarihinden itibaren iki ay içinde yapılacak. Bu süre içinde başvuru yapmayan öğrenciler, eğitim-öğretim yılı başında veya yarıyılında başvuru yapabilecek.

BAŞVURU SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLECEK?

Başvuru sonuçları, Gençlik ve Spor Bakanlığı bilişim sistemi üzerinden öğrencilere bildirilecek. Ayrıca, başvuru sonucu kabul edilen öğrencilerin bilgileri ilgili mobil şebeke işletmecilerine de iletilerek, internet desteği sağlanacak.