Haliliye Belediyesi, Şanlıurfa’nın geleneksel el sanatlarını yaşatmaya ve tanıtmaya devam ediyor. Eski ustalar tarafından yaşatılan geleneksel el sanatı çulhacılığın Türkiye’de ve Dünya’da tanıtılması hedefleniyor.

Mahsur kalan 8 benekli semender kurtarıldı Mahsur kalan 8 benekli semender kurtarıldı

Belediye Başkanı Mehmet Canpolat’ın talimatlarıyla kurulan Geleneksel El Sanatları Merkezinde (GESEM), Şanlıurfa’nın unutulmaya yüz tutmuş el sanatları icra ediliyor. Burada ustalar tarafından ahşap oymacılığı, bakır işleme, tesbihçilik ve eski sanatlardan olan çulhacılık ayakta tutuluyor. Usta-çırak ilişkisiyle mesleklerin kaybolmaması için yeni öğrenciler yetiştirilirken, bu meslekleri yaşatarak sahip çıkan Haliliye Belediyesi’nin girişimiyle 2021 yılında Coğrafi İşaret Tescil Belgesi ve Marka Tescil Belgesi alınan çulhacılığın daha geniş kitlelere tanıtılması hedefleniyor. 

Çulha 2

Şanlıurfa’nın en eski el sanatlarından biri olan çulhacılığın unutulmaması için çalışmalarını sürdüren Haliliye Belediyesi, hayata geçirdiği çulha atölyesi ile seri üretim yapıyor. İçerisinde 10 adet dokuma tezgahının yer aldığı çulha atölyesinde bir yandan yeni ustalar yetiştirilirken, bir yandan da çulha kumaşı çeşitli el emekleriyle sergilenmek üzere hazırlanıyor.