Mardin’in Midyat ilçesinde 14 Mayıs seçimlerinden önce köye gelen Vali Mahmut Demirtaş ile tartıştıkları için görevden alınan muhtar ve aza’nın durumu TBMM’ye taşındı. Yeşil Sol Parti Mardin Milletvekili Kamuran Tanhan, konu ile ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. 

Millektvekili Tanhan soru önergesinin gerekçesinde, Midyat ilçesine bağlı kırsal mahalle olan Ortaca muhtarı Edip Aslan ile azası Halil İş’in Midyat Kaymakamlığı tarafından haklarında açılan soruşturma gerekçesiyle görevden alındıklarını belirtti.  Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, 14 Mayıs seçimleri öncesinde Ak Parti milletvekili adayları ile beraber köyü ziyaret eden Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın alt yapı sorunlarının çözülmediği gerekçesi ile tepki gösterdikleri belirtilen muhtar ve azası hakkında “Devlet kurumlarına olan güvenin bilinçli olarak zedelemeye çalıştıkları” iddiasıyla soruşturma açıldığı belirtilen önergede, 2 Haziran 2023 tarihinde muhtar Aslan ve aza İş’in görevden alındığı belirtildi. 

Diyarbakır'da "8. Alimler Buluşması" düzenlenecek Diyarbakır'da "8. Alimler Buluşması" düzenlenecek

Milletvekili Kamuran Tanhan’ın Bakan Ali Yerlikaya’dan konu ile ilgili yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

1. Bakanlığınız Ortaca Mahallesi Muhtarı Edip Aslan ve aza Halil İş'in görevden alındığı bilgisine sahip midir? Muhtar Aslan ve aza İş'in görevden alınma gerekçesi tam olarak nedir?

2. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Kayyımı Mahmut Demirtaş’ın 14 Mayıs seçimleri öncesinde AKP milletvekili adayları ile beraber Midyat ilçesine bağlı Ortaca kırsal mahallesini ziyaret ettiği doğru mudur? Eğer doğruysa Mardin Valisinin bir siyasi parti milletvekili adayları ile beraber köy ziyaretlerini gerçekleştirmesinin amacı nedir?

3. Muhtar ve azanın görevden alınma sürecinde savunma hakları, yasal prosedürlere uygunluğu ve gerekli deliller toplanmış mıdır?

4. Ortaca kırsal mahallesinin muhtar ve azasının görevden alınması kararına karşı itiraz eden veya destek veren diğer muhtar, aza veya vatandaşlara karşı herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır? Eğer uygulanmışsa, bu yaptırımların gerekçeleri ve sonuçları nelerdir?