Yaklaşık 3 yıl önce Karacadağ'da ilk olarak kayda giren  ''Nesli tehlike altındaki türlerin yer aldığı kırmızı listeye'' alınması için Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğine başvurusu yapılan yamyam tombul çekirgeler, kanatsız olduğu için geniş bir alana dağılamıyor.

Son olarak Şırnak'ta görülen yamyam tombul çekirge, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar'a ulaştırıldı.

Yamyam2.

Prod. Dr. Satar, iri ve tombul çekirgelere, yumurta kalitesini artırmak için erkeğini yemelerinden dolayı "yamyam" isminin verildiğini belirtti.

 Yamyam çekirge cinsinin çok sayıda alt türü olduğunu belirten Satar, 'Bunlar endemik türler ve belirli alanlarda yaşıyorlar. Karacadağ bölgemizde yaşayan bir tür var. Bu bulunan tür diğerlerinden oldukça farklı. Morfolojik olarak farklarını direkt görebiliyoruz. Teşhis anahtarlarına bakarak tür tayinini yapacağız, türünü ortaya çıkaracağız." dedi."Bu daha da iri ve söylenene göre bölgede daha da irileri var. Dolayısıyla farklı bir tür olduğunu kesin biliyoruz. Bunlar endemik ve biyolojik çeşitliliğimiz için önemli türler. Doğada bir canlı yok olursa beraberinde 30-40 canlıyı etkilediğini biliyoruz. Zincirleme olarak birbirini etkiliyor." dedi.

Diyarbakır'daki kazada 1'i kadın 4 yaralı Diyarbakır'daki kazada 1'i kadın 4 yaralı

Yamyam.

İNSAN ISIRMAZ, HASTALIK BULAŞTIRMAZ

Satar, sayılarında mevsimsel olarak ve yağışlara bağlı artış yaşanabileceğini ve bitkilerle beslendiklerini, küçük canlıları da yediklerini aktararak, ''Dışarıdan çok korkunç görünen bu canlının kimseye bir zararı yok. İnsanlara hiçbir zararı yok. Ülkemize, bulundukları yerlere has türler. Bunlar insanları ısırmaz ve hastalık bulaştırmaz. Lütfen bunlara zarar vermeyelim.' diye konuştu.

Editör: Özgür Ayaydın