İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır ve Mardin'deki yangının çıkış nedenini tespit edemediklerin, belirtti.

Diyarbakır’ın nostaljik ulaşım hikayesi Diyarbakır’ın nostaljik ulaşım hikayesi

Diyarbakır ve Mardin arasındaki kırsal alanda çıkan ve 13 kişinin yaşamını yitirdiği yangın ile ilgili çeşitli kurumlardan farklı açıklamalar yapıldı.

Diyarbakır Valiliği ve Sağlık Bakanlığı yangının çıkış nedeni olarak ''anız yakılmasını'' gösterirken, olay yerinde incelemelerde bulunan bir dönem Diyarbakır Valiliği yapan İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu ise ''Yangın şu sebeptendir dediğimiz bir tespitimiz yok'' dedi.

Karaloğlu, yangında 556 küçükbaş hayvanın öldüğünü, Diyarbakır'da 8 bin 100 dönüm arazi zarar gördüğünü, bunun bin 450 dönümü daha biçilmemiş, hasadı yapılmamış arpa ve buğday tarlası, geri kalan 6 bin 550 dönümlük kısmı ise hasadı yapılmış anız şeklindeki arazi olduğunu  söyledi.

Mardin'de ise 7 bin dönüm arazi yangından etkilendiğini ifade eden Karaloğlu, bunun 4 bin dönümü hasadı yapılmamış tarla, 3 bin dönümü ise hasadı yapılmış anız olduğunu aktardı. 

Karaalioğlu, yangının çıkış sebebinin savcılıklarca soruşturulduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

''Yangının çıkış sebebi ile ilgili şu anda Cumhuriyet Savcılığımız olaya el koymuş durumda. Jandarma olay yeri inceleme ekipleri bölgede araştırmalarına devam ediyor. Şu anda kesin olarak tespit ettiğimiz, 'yangın şu sebepten çıkmıştır' dediğimiz bir tespitimiz yok. Eğer bu tespiti savcılığımız tamamlar, soruşturmasını da tamamlarsa bunu da sizlerle paylaşırız.''

(HABER MERKEZİ)

Editör: EYYUP KAÇAR