2023-YKS tercih işlemleri 27 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. Tercih kılavuzunda üniversite kayıtlarının 28 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında olacağı, 28-30 Ağustos tarihlerinde ise e-devlet üzerinden kayıt işlemlerin yapılacağı duyrulmuştu.

Adaylar ve aileleri  büyük heyecanla yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağını bekliyor.

Öğrencilerin beklediği an yaklaşıyor Öğrencilerin beklediği an yaklaşıyor

- ÖSYM'nin sonuçları kontrol etme süresi uzayacak

Uzman İskan Aydeniz yaptığı açıklamada, geçmiş yıllara bakılarak bir tahminde bulunmanın mümkün olduğunu söyledi.

Ancak unutulmaması gerekenin, ÖSYM’nin yerleştirme sonuçlarını açıklama konusunda kesin bir tarihi vermemesi olduğunu işaret eden Aydeniz, şöyle konuştu:

''2022'de tercihlerin sisteme girme süresi 10 gün olarak belirlenirken, bu yıl adaylara bu süre 13 gün olarak tanındı. Geçen yıl 5 Ağustos tercih işlemi sonlanıp, sonuçlar ise 15 Ağustos'ta açıklandı. Bu yıl ilke kez kılavuzda olan şehit ve gazi, 34 yaş kadın ile depremzede öğrenci kontenjanında dolayı ÖSYM sonuçları kontrol etme süresinin uzayacağını, bundan dolayı yerleştirme sonuçlarının en geç 22 Ağustos'ta açıklanacağını düşünüyorum.’'

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLEBİLİR ?

Tercihlerin değerlendirilmesi ardından adaylar, bireysel sonuçlarının T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

Ayrıca Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.