cermikgazetesi.com - Harran Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sedat Benek, ''Madak'' filmiyle katıldığı ''24. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali"nde jüri özel ödülü aldı.

Prof. Dr. Benek,  akademik hayatının yanı sıra çok sayıda kısa film de çektiğini belirterek, İnsanın doğa ve hayvanla ilişkisini konu alan filmini geçen yıl Bitlis'te çektiğini ve söz konusu film ile yurt dışında 14, yurt içinde ise 1 ödül aldığını ifade etti.

Prof. Benek, ödül almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle dedi:

''Filmimizin konusunu, Erbay ailesinin 3 kuşağının mandalara olan sevgileri, deneyimleri ve algıları oluşturmaktadır. Belgesel, etinden ve sütünden yararlanılan ve Budaklı Kaplıcası'nda kış mevsiminde eksi derecede suya girerek yıkanmalarına odaklanmanın yanında yörede önemli bir ekonomik gelir sağlayan manda ve manda ürünlerinin tanınırlığına, Budaklı Kaplıcası'nın ekonomik bir değere dönüştürülerek bölgede kış turizminin gelişmesine katkı sunmayı hedeflemektedir. Madak belgeselinin ortaya çıkmasında emeği geçen başta Yunus Emre Çiçek olmak üzere akademisyen dostlarıma ve üşenmeden ve sabırla soğuk kış günlerinde belgesele röportaj vererek gönüllü destek sunan Erbay ve Elmastaş ailesinin tüm fertlerine en içten duygularımla şükranlarımı sunuyorum..''

Kaynak: