Özgür Ayaydın

ÇERMİK-Anayasa Mahkemesinde kapatma davası bulunan HDP ile HDP’nin kapatma davası nedeniyle çatısı altında seçimlere girdiği Yeşil Sol Parti’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri MYK toplantısında önemli kararlar alındı. 

Eş başkanlar HDP’den istifa edip Yeşil Sol Partiye katılacak

HDP ve Yeşil Sol Parti kaynaklarından alınan bilgilere göre, Ağustos ayının sonunda HDP’nin, Eylül ayı sonunda ise Yeşil Sol Partinin Olağanüstü Kongreleri yapılacak. Kongrelerden sonra HDP’nin eş başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da HDP’den istifa edip Yeşil Sol Parti’ye katılacak. HDP’nin kapatılmayacağı kongrede gerekli organlarının seçileceği ve sadece “Donuk” bir parti olarak kalacağı öğrenildi. 

1 Köyün cezası 9 köye kesildi 1 Köyün cezası 9 köye kesildi

“İsim değişliği olacak, eş başkanlık için isimler konuşulmadı”

HDP ve Yeşil Sol Partinin toplantısında, Yeşil Sol Partinin isminin ve tüzüğünün değiştirilmesinin konuşulduğu ancak isim konusunda bir tartışma yapılmadığı öğrenildi. Yine Yeşil Sol Partinin eş başkanlığı içinde isim konuşulmadığı belirtilerken, bunların hepsinin halk toplantılarının ve atölyelerin bitmesinden sonra kararlaştırılacağı öğrenildi. 

Yerel seçim tutumu, kongre, konferans ve çalıştaylardan sonra belirlenecek

Yerel seçimlerde özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin gibi büyükşehirlerdeki seçimlerde gözler Yeşil Sol Partiye çevrilirken, parti kurullarının bu konu ile ilgili henüz bir kararlaşmaya varmadığı öğrenildi. Daha önce bazı partili vekillerin Yeşil Sol Partinin kendi adayları ile seçime gireceğini açıkladıkları, bunların kendi kişisel görüşleri olduğunu belirten bir yetkili, “Yeril seçimlerdeki tutumumuz ile ilgili karar kongre, konferans ve çalıştaylardan sonra karar verilecektir. Ama şunu söyleyebiliriz. Yeşil Sol Parti, büyükşehirler için, ‘Birilerine kaybettirmek’ stratejisi yerine ‘kapısı herkese açık” tutumunu belirleyecektir” diye konuştu.