'Karanlıktaki çocuklara bir ışık yakmak istiyorum'  'Karanlıktaki çocuklara bir ışık yakmak istiyorum' 

Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı 10 köyde 4 gündür elektrik yok. Yaklaşık 6 bin nüfusa sahip köyler yetkililerden açıklama bekliyor. Geçtiğimiz gün DEDAŞ kaçak denetim ekiplerinin1 köyde yaşanan problemin faturasını 9 köye kesti. Bağdere hattı üzerinde bulunan 10 köy elektriksiz. CEGA merkezimize ulaşan bölge muhtarları geçmiş yıllarda elektriğin olmadığını, erzaklarını saman altına koyduklarını, belirterek” 1970’te sebze ve etlerimizi saman altında saklardık. 4 günlük kesinti bizi bu dönemlere götürüyor.

Geçtiğimiz Bağdere hattı üzerinde bulunan 1 köyde denetim yapan ekipler kaçak nedeniyle hatları kesti. Soruyorum size! bir köyde yaşanan bir durum 9 köye yansıtmaları doğru mu? Hastalarımız var, oksijen tüpüne bağlı yaşlılarımız ve çocuklarımız var. Etimiz, sebzemiz, bozuldu. Bahçelerimiz kurudu. Sorarım size şehirde bir mahallede bir binanın cezası bütün mahalleye kesilir mi? Yıl oldu 2023 biz hangi kafadayız. Sesimize ses verin. Bölge milletvekillerini, kaymakamı, Dedaş’ı aradık ses çıkmadı.

Bugün 4. gün ne gelen var ne giden nede halimizi soran. Problemin çözülmesini istiyoruz. Yaşın yanında kuruyu yakmayın.” Bağdere hattına bağlı olan şu köylerde kesinti sürüyor; Sulubağ, Sarıbuğday, Köprülübağ, Alibey, Yeşilbahçe, Çukurkaynak, Zorava, Şanlı, Çiftlik ve Yolüstü köylerinde.