Amcasının kızını kuma olarak almak isteyen, ancak ret cevabı alınca, uzun namlulu silahla öldüren 7 çocuklu Aslan Karakaş ile ilgili gerekçeli karar açıklandı

Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı, Selamet Köyünde yaşayan evli 7 çocuk babası Aslan Karakaş (36), kuma olarak evlilik isteğini geri çeviren 14 yaşındaki amcasının kızı Emine'yi uzun namlulu silahla öldürdü. Cinayetle ilgili olarak Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamanın gerekçeli kararı açıklandı.

''SÜREKLİ TACİZ VE TEHDİTE MARUZ KALMIŞ''

Kararda, sanık 7 çocuk babası Aslan Karakaş'ın takıntılı hali nedeniyle 14 yaşındaki Emine'nin okulu bırakmak zorunda kaldığı, küçük yaşta kuma olmak istemediği için sürekli tehdit ve tacizlere maruz kaldığı vurgulandı.

138 GÜN SÜREN YAŞAM SAVAŞI

Sanığın küçük kızı ve ailesini sürekli takip ettiği, olay günü de alışveriş için evden çıktıkları sırada içinde bulundukları aracın önünü kesip elindeki kaleşnikof tüfeği seri atış pozisyonuna getirdikten sonra rastgele taradığını belirten mahkeme, ağır yaralanan Emine'nin 138 günlük yaşam mücadelesini kaybettiğini belirtti.

OLAYDAN SONRA KAÇAN KATİL, 5 AY SONRA TESLİM OLDU

Sanığın olaydan 5 ay sonra teslim olduğunu belirten mahkeme, tüm bilgi ve belgeler ışığında sanığın yaşı küçük çocukla evlenme isteğine olumlu cevap alamadığı için husumet beslediğini ifade etti.

Gerekçeli kararda, sanığın husumetinin olay günü pekişmesiyle ve o an aldığı kararla Emine ve ailesinin içinde bulunduğu aracı hedef alarak elindeki vahim nitelikli otomatik tüfeğin vasfını bilip, tetiğin her çekilişinde birden fazla atış yapıldığını idrak etmesine rağmen tetiğe birden fazla kez basıp çoklu atışla sadece Emine'yi değil, araç içinde bulunan annesi ve diğer iki kişiyi de öldürme kastıyla duraksamaya yer olmayacak biçimde hareket ettiği bildirildi.

''KENDİNİ SAVUNAMAYAN ÇOCUĞU ÖLDÜRDÜ''

Mahkeme gerekçeli kararında, sanığın öldürmeyi kafasına koyduğu andan itibaren düşünmeye elverişli makul bir süre geçtiği ve bu öldürme kararını ısrarlı şekilde sürdürüp planlayarak, hazırlık içinde işlediği somut ve net delillerle ortaya konulamadığından tasarlayarak işlediği iddiasının sabit görülmediğine vurgu yaptı.

Kararda, tasarlama suçuna dair delil bulunmadığı için sanık hakkında her ne kadar “Çocuğu tasarlayarak öldürmek” suçundan dava açılmış ise de, yargılama sonucunda sanığın işlediği suçun “Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak çocuğu öldürmek” suçunu oluşturduğu bildirildi.

Küçük kızın annesi Nurcan ile araçtaki diğer iki kişinin de yaralanmamış olsalar bile vahim nitelikte silahla taradığı için bu kişilere karşı da “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan cezalandırılması gerektiği ifade edildi.

Gerekçeli kararda olayın oluş şekli, vahameti de dikkate alındığında sanık hakkında alt sınırdan uzaklaşılarak mahkûmiyet hükmü kurulduğunu ve bu nedenle de hakkında iyi hal indirimini düzenleyen 62. Maddenin uygulanmadığının altını çizdi.

BİR HAKİM MUHAKLEFET ŞERHİ KOYDU

Gerekçeli kararda, mahkemenin bir üyesi ise karara muhalefet şerhi yazdırdı.

Üye hakim cinayetin tasarlayarak işlendiği görüşünde olduğunu belirtti.

Muhalefet şerhinde, sanığın cinayet öncesinde de Emine ve ailesine yönelik açıkça ölüm tehdidi içeren mesajları, telefon incelemesinde yakınına mesaj gönderip “Seninle işim var” diyerek ilçeye gitmesine engel olması da dikkate alındığında sanığın kendisiyle evlenmediği taktirde Emine'yi öldüreceğine dair ailesine gönderdiği mesajlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, olayın tasarlanmış cinayet olması nedeniyle oy çokluğuyla alınan karara katılmadığını belirtti. 

Sanık istinaf mahkemesine başvurdu.

(sözcü)