Gelir İdaresi Başkanlığı, yurt dışına çıkış harcı konusunda yeni bir öneri sundu. Peki, yurt dışı çıkış harcı ne kadar olacak? İşte ayrıntılar...

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI NE KADAR OLACAK?

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 24 Mayıs 2024 tarihli "2024 yılı kanun çalışmaları sunumu" metninde yeni vergi paketine dair dikkat çeken öneri ve tahminler yer aldı. Yakın zamanda TBMM'ye göndermesi beklenen yeni vergi paketine dair sunumda, mevcut durumda 150 TL olan yurt dışı çıkış harcının, 3 bin TL'ye yükseltilmesi önerildi.

Harc2

Sunumda "Önerilen düzenleme" ara başlığı altında "Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çıkış başına alınan harç tutarının 3.000 TL olarak belirlenmesi, harcın her yıl yeniden değerleme oranında artırılmasının sağlanması ve Cumhurbaşkanına verilen yetkinin buna göre düzenlemesi önerilmektedir" denildi.

Önerinin "Etki analizi" bölümünde ise 2023 yılında 8 milyon 743 bin 760 kişinin yurt dışına harç ödeyerek çıkış yapmış olduğu hatırlatılarak "2024 yılında da aynı sayıda kişinin yurt dışına harç ödeyerek çıkış yapacağı varsayımı ile 6 aylık gelir etkisinin 12,5 milyar TL olacağı hesaplanmaktadır" denildi.

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCINDA RAKAM HENÜZ NETLEŞMEDİ

Çıkış harcının 150 TL'den 1500 TL'ye yükseltileceği konuşulurken Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynakları, çıkış harcına zam hazırlığının doğru olduğunu ancak rakamın henüz netleşmediğini ifade etti.

Şanlıurfa'da arıcı kadınlar Şanlıurfa'da arıcı kadınlar

Editör: Ayşegül Yaşar