Son birkaç yıldır oldukça popüler olan podcast yayınları, her geçen gün daha geniş bir kitleye ulaşıyor. Eğer artık sadece bir dinleyici olmak istemiyorsanız ve podcast yayıncısı olmak istiyorsanız merak ettiğiniz ayrıntılar olabilir.

İşte "Podcast nasıl yapılır?" diyenlerin izlemesi gereken 6 adım...

iPod ile yayın anlamına gelen broadcast sözcüğünün bir araya gelmesiyle oluşan bir kelime olan Podcast'in nasıl yapıldığını gösteren ve izlemesi gereken 6 adım...

1- FORMAT BELİRLEYİN

Podcast, ses kaydı alarak bu kaydı istediğiniz zaman dilediğiniz platformda paylaşma imkanı sunar. Ancak bunu yapmaya başlamadan önce programınızın amacını belirlemelisiniz.

Refik Anadol'un   "Rönesans Rüyaları" Refik Anadol'un "Rönesans Rüyaları"

Konuyu seçtikten sonra programın ismine, giriş müziğine ve podcast kanalınızın kapak fotoğrafına da karar vermelisiniz.

2- PODCAST İÇİN GEREKLİ EKİPMANLARI EDİNİN

İçerik kadar ses kalitesinin de önemli olduğu podcast yayınları için bir takım donanıma sahip olmanız gerekir. Bunlar;

Bilgisayar ya da tablet
Mikrofon
Kulaklık
Ses kayıt cihazı
Mikrofon süngeri

3- PODCAST'İNİZİ PLATFORMLARA YÜKLEYİN

Podcast’inizin konusunu belirlediniz, kayıt almak için gerekli ekipmanlara sahip oldunuz ve kaydınızı aldıysanız şimdi içeriğinizi yükleyip paylaşabilirsiniz.

Yapmanız gereken birkaç platforma birden yükleyebilirsiniz.

4- DÜZENLİ OLARAK YAYINLAMAYA ÖZEN GÖSTERİN

İçerik üretmeye başlamak kadar devamlılığı sağlamak da önemlidir. Podcast'inizi hangi aralıklarla yayınlayacağınıza karar verip bu rutine uymalısınız.

Bu yaklaşım, kanalınızı geliştirmek, sadık dinleyici kitlesi oluşturmak ve dinleyicilerinizin artması sağlamak açısından gereklidir.

5- SOSYAL MEDYA KANALLARINI KULLANIN

Kaliteli ve düzenli olarak ürettiğiniz içerikleri, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilir ve bu platformlarda kanalınıza özel profiller/sayfalar oluşturabilirsiniz.

6- PES ETMEYİN

Başarılı bir podcast yayıncısı olmak istiyor ve daha çok kişiye ulaşmak istiyorsanız çok çalışmalı ve hedefinize ulaşana kadar pes etmemelisiniz.

(NTV)