Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bu yıl 7’ncisi düzenlenmesi planlanan festiva iptal edildi. Festivalin iptal edilme gerekçesini Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem açıkladı. Erdem, iptal kararını valiliğin yasaklarını protesto etmek için aldıklarını söyledi.

Balat Atatürk Ormanı girişinde konuşan Erdem, şöyle dedi:

“Bu yıl 1-3 Eylül tarihlerinde 7. Nilüfer Müzik Festivali’ni yapacağımızı duyurmuştuk. Ancak Nilüfer Kaymakamlığı kanalıyla bize ulaşan bir engelleme girişimiyle karşı karşıya kaldık. Festivalimize kamp ve alkol yasağı geldi. Hatırlayacaksınız geçen yıl da aynı durumla karşılaşmıştık. Aynı tarihlerde Büyükşehir Belediyesi’nin kamplı bir festivaline izin verilmiş ancak festivale bir gün kala bize izin verilmemişti. O nedenle bu engellemeye direndik ve geçen yıl festivalimizi kamplı yaptık. Ancak bu yıl yine aynı engelleme girişimiyle karşı karşıyayız.”

“Yaşam tarzına müdahale”

Türkiye’nin farklı bölgelerinde benzer girişimler olduğunu savunan Erdem, “Şimdi size sormak istiyorum. Ne değişti?  2015 yılından buyana hiçbir sorun çıkmadan bu organizasyonu yaptık. Şimdi ne değişti de izin verilmiyor. Bu festival Türkiye’de bir kamu kurumu tarafından düzenlenen en büyük festivaldir ve Avrupa Festivaller Birliği “YOUROPE”a Türkiye’den üye olan tek kamplı festivaldir. Bugüne kadar uluslararası düzeyde pek çok ödül almış, başka festivallere ilham kaynağı olmuş, örnek alınmış bir festivaldir. Biz ne yapıyoruz burada? Ülkemiz ve dünya sahnelerinin başarılı isimlerini müzikseverlerle buluşturuyoruz. İsteyen kamp alanında çadır kurup konaklayarak konserleri izliyor, atölye çalışmalarına katılıyor, yeni dostluklar ediniyor. Katılan herkes; şehir hayatının stresini, ekonomik krizin yorgunluğunu, kısıtlanan özgürlüklerle büyüyen sıkıntılarımızı dışarıda bırakıp, umutla, dostlukla, doğanın kucağında müzikle tazeleniyor. Hepsi bu… Bu engellemeyi haklı çıkaracak hiçbir şey yok. Ama yaşam tarzına müdahale var, gençlerin soluk alacağı ortamlar birer birer yok ediliyor. Bu zihniyeti protesto ediyoruz.” dedi

Erdem, engellemelere karşı gerekli hukuki süreçleri başlatacaklarını ve bugüne kadar satılan biletlerin ücretini iade edeceklerini açıkladı.

Fıstık ile isot mutfakta buluştu  Fıstık ile isot mutfakta buluştu 

Bursa Valiliği de yasaklanan festivalle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, festival yasağına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, "Başta orman yangınlarının önlenmesi olmak üzere, vatandaşların yaşayabileceği olumsuzluklara karşı asayiş, güvenlik, trafik ve alanda tahliye yollarının açık tutulması ve ilgili mevzuatlarda belirtilen hususlarda gerekli önlemlerin alınmak kaydıyla festivalin düzenlenmesinin uygun görüldüğü" ifade edildi.

Nilüfer Kaymakamlığı da Nilüfer Belediyesi’ne ilk gönderdiği yazıda İçişleri Bakanlığının 13 Mayıs 2023 tarihli genelgesinin 11. maddesi hatırlatıldı. Yazıda, 'Kamp yapılması ve çadır kurulması suretiyle gece konaklama yapılmaması, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10 maddesi ile 4250 Sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanununun 6.maddesi gereğince söz konusu etkinliğin yapılacağı alanda ve festival süresince alkol satışı/sunumu yapılmaması' görüşüne yer verildi.