Amedspor’un dün CEGA Medya aracılığı ile yaptığı tepki açıklamasından sonra bugünde Beşiktaş Spor Kulübü konu ile ilgili açıklama yaptı. Beşiktaş’ın açıklamasında, FIFA tarafından 9 Ocak 2024 tarihinde yayımlanan kararla aralarında ALG Spor’un da bulunduğu yaklaşık 20 kulübe transfer yasağı getirildiği ve bu kararın Türkiye Futbol Federasyonu’na iletildiği belirtildi. 

"BAŞVURUMUZ 2 AY SONRA REDDEDİLMİŞTİR"

Transfer yasağına rağmen ALG Spor’un 10 Ocak 2024 tarihinde Tuğba Karataş’ı transfer ettiği, ALG Spor’a transfer yasağı gelmiş olmasına rağmen TFF Adana Bölge Müdürlüğü Tuğba Karataş’a lisans çıkardığı belirtilen açıklamada, “14 Ocak 2024 tarihinde ALG Spor ile oynadığımız maçta Tuğba Karataş görev almış ve durumun yetkililerimizce tespitinin ardından kulübümüzün başvurusu ivedilikle Türkiye Futbol Federasyonu’na iletilmiştir. AFDK cevaben, tam 2 ay sonra 14 Mart 2024 tarihinde konunun zaman aşımına uğradığını gerekçe göstererek başvurumuzu reddetmiştir” denildi.

P H O T O 2024 03 15 17 57 32Beşiktaş Spor Kulübünün açıklamasında, Türkiye Futbol Federasyonu’na soruyoruz” denilerek devam ile şu ifadeler kullanıldı:

“FIFA tarafından ALG Spor’a transfer yasağı gelmiş olmasına rağmen Tuğba Karataş’a hangi sebeple lisans verilmiştir? Türkiye'de kadın futbolunun sadece günlük başarılar için her türlü kuralsızlığa göz yumulduğu bir yasak savma yerine dönüştürülmesi sürecini hayret ve endişeyle izliyoruz. Kulübümüzün kadın futbolunda amatörlükten sıyrılıp, önce yarı profesyonel, ardından tam profesyonellik hedefini güttüğü, bu uğurda planlar yaptığı bir dönemde karşılaştığı skandal karşısında rahatsızlığını kamuoyu ile paylaşmayı bir görev olarak görüyoruz.

"TAHKİM KURULUNA BAŞVURACAĞIZ"

Eğreti organizasyon, özensiz iletişim ve yetersiz bilgilendirmeyle kurumsallaşmanın imkansız olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Böyle bir hukuksuzluk yaşanırken sporcuların organizasyona saygı duymasını nasıl beklersiniz? Daha da önemlisi FIFA nezdinde ülkenin düştüğü durumu izah edebilecek bir gerekçe üretebilir misiniz? Ülkede futbol tutkusuyla sahalarda ter döken tüm kadın sporculara yapılan bu özensiz ve yakışıksız durum nedeniyle kulüp olarak rahatsızlığımızı kadın futbolunun tüm paydaşlarının dikkatine sunarız. Söz konusu hukuka aykırı kararla ilgili olarak Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’na başvuracağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Amedspor'un şampiyonluk 11'i belli oldu Amedspor'un şampiyonluk 11'i belli oldu

Editör: Ferit Aslan