Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, sosyal medyada gündem olan ve merak edilen isimlerden biri. 2019 ve 2023 yıllarında iki kez Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak seçilen Arslan, Türkiye’nin en üst düzey hukukçusu olarak görev yapıyor. Peki, Zühtü Arslan kimdir? Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu? İşte, Zühtü Arslan’ın hayatı ve kariyeri hakkında bilmeniz gerekenler.

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR?

Zafer Partisi o protokolü paylaştı Zafer Partisi o protokolü paylaştı

Zühtü Arslan, 1 Ocak 1964 tarihinde Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Sorgun’da tamamladı.

1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde insan hakları ve sivil özgürlükler alanında, doktorasını da aynı Fakültede anayasa hukuku alanında yaptı.

2002 yılında doçent, 2007 yılında ise profesör unvanını aldı.

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ’NDE ÇALIŞTI, POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI YAPTI

2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde çalışan Arslan, 23 Aralık 2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürüttü.

2009 yılında başkanlığına atandığı Polis Akademisi’nde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukuku”, “İnsan Hakları”, “Devlet Kuramları” gibi dersler verdi.

Ayrıca 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde “Turkish Public Law” dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesi’nde “Hukuk ve Siyaset” dersini verdi.

ANAYASA TEORİSİ, DİN ÖZGÜRLÜĞÜ VE TÜRK PARLAMENTO TARİHİ KİTAPLARI YAZDI

Arslan’ın Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (üç cilt) kitapları bulunuyor.

Bunun yanında Constitutional Law in Turkey (Türkiye’de Anayasa Hukuku) başlıklı bir ortak kitabı ve ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü adlı bir derleme eseri var.

Ayrıca anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi alanlarda Türkçe ve İngilizce yayımlanmış makaleleri ve bildirileri var.

CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ, İKİ KEZ BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ

Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulu’nca gösterilen üç aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi; 20 Nisan 2012 tarihinde göreve başladı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından 10 Şubat 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından 25 Ocak 2019 ve 2 Şubat 2023 tarihlerinde yeniden Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak seçildi.

Arslan, evli ve dört çocuk babasıdır.