Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB),Nusaybin Ticaret Borsası (NTB) ve Batman Ticaret Borsası (BTB) arasında Tarım ve Hayvancılık öncelikli olmak üzere Ticari ve ekonomik iş birliğini geliştirmek ve birlikte yeni projeleri hayata geçirmek amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Diyarbakır Ticaret Borsasında gerçekleştirilen İş Birliği Protokolüne Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Nusaybin Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş, Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş ile her üç Borsanın Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

İş birliği protokolünde konuşan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Ticaret Borsası ile Nusaybin ve Batman Borsaları arasında geçmişten gelen bir işbirliğinin olduğunu hatırlatarak imzalanan protokol ile daha kapsamlı projelere imza atacaklarını söyledi.

DTB Başkanı Engin Yeşil, Borsaların kendi bölgeleri öncelikli olmak üzere ticaret borsacılığının, emtia piyasalarının ve ülke ticaretinin gelişimi hedefiyle ticaret, eğitim, teknik konular, personel eğitimi ve değişimi, teknoloji değişimi, konferanslar, diğer çeşitli alanlarda hizmet, deneyim ve uzmanlık paylaşımı hedefleyen uzun vadeli işbirliği protokolü imzaladıklarını açıkladı.

DTSO, İzmir fuarında turizm potansiyelini artırmayı hedefliyor DTSO, İzmir fuarında turizm potansiyelini artırmayı hedefliyor

Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş ise,’’ Bugün yaptığımız iş birliği protokolünün Bölgemiz açısından son derece önemli olduğuna inanıyorum. Özellikle modern borsacılık faaliyetleri, e-ticaret, iyi uygulama paylaşımları ve kıyaslama çalışmaları gibi konular başta olmak üzere birçok yönden ilimiz ve bölgemizdeki Borsaların daha etkin çalışması için bir fırsattır. Bu vesileyle bu işbirliği protokolünün bir başlangıç olmasını umuyor çok daha güzel işbirlikleriyle devam etmesini diliyorum.’’ dedi.
Daha sonra konuşan Nusaybin Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş ise, ” Bölgesel çalışmaların çok önemli olduğunu yaptığımız birçok çalışmada gördük. Her Borsanın kendi çalışmalarını yapmaları elbette çok önemli. Ancak bölgesel kalkınmanın sağlanması için kurumsal işbirlikleri daha çok önemlidir. Bu işbirliği ile modern borsacılık faaliyetleri, e-ticaret uygulamaları, iyi uygulama paylaşımları, eğitimler, konferanslar gibi konular başta olmak üzere Borsalarımızın daha verimli ve etkin olmalarını sağlayacaktır. İmzaladığımız işbirliği protokolümüzün hayırlı olmasını diliyorum.‘’ şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Diyarbakır Ticaret Borsası, Batman Ticaret Borsası ve Nusaybin Ticaret Borsası arasından iş birliği protokolü   imzalandı.