Fas'ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 862'ye, yaralıların sayısı 2 bin 562'ye yükseldi.

Fas İçişleri Bakanlığı, 8 Eylül gecesi meydana gelen depremle ilgili güncel bilgileri paylaştı. Bakanlığın açıklamasında, 7 büyüklüğündeki deprem sonucu can kaybının 2 bin 862'ye, yaralı sayısının ise 2 bin 562'ye çıktığı belirtildi.

Adıyaman'da devrilen otomobilin sürücüsü öldü Adıyaman'da devrilen otomobilin sürücüsü öldü

Türkiye'den Fas'taki depremde hayatını kaybedenler için taziye mesajı
Fas için AFAD, Sağlık Bakanlığı UMKE, Türk Kızılay ve diğer STK'lardan 265 personel hazırlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm imkanlarımızla Faslı kardeşlerimizin yanındayız
Fas’taki depremde arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor
Fas'ta depremden en çok etkilenen bölgelerde eğitime ara verildi.

Depremin ardından, ülke genelinde depremzedeler için başlatılan yardım kampanyası kapsamında Marakeş’te yüzlerce yardımsever seferber oldu.

Depremzedelere ulaştırılmak istenen ayni yardımlar, Marakeş çıkışında açık alana kurulan kabul merkezinde yardımseverlerden teslim alınarak kayıt altına alınıyor.

Kabul merkezinde toplanan yardımlar daha sonra hayırseverlerin araçlarına yüklenerek depremden etkilenen bölgelere taşınıyor.

Yardım kampanyasına destek veren gönüllülerden İman Binhamid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Sosyal medya üzerinden yapılan duyurular sonrası buraya geldim. Herkes elinde ne varsa onunla yardım ediyor. Evde ekmek yapıp getiren kadılar dahi var.” diye konuştu.

Yardımları depremzedelere ulaştırmak isteyen ve kendi aracıyla gitme imkanı olmayanlar için bu kampanyanın iyi bir fırsat olduğunu söyleyen Binhamid, yardım için herkesin fedakarca çalıştığını söyledi.

Fas'ta 8 Eylül gecesi Marakeş kentine bağlı El-Huz bölgesinde meydana gelen 7 büyüklüğünde deprem, Marakeş'in yanı sıra başkent Rabat ile Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerini de etkilemişti.