Kordu, “Sinan Kırmızıçiçek şahsında Alevi örgütlülüğü ve Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesi cezalandırılmak istenmektedir” dedi.

Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek hakkında 2016 yılında ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla açılan davada verilen 7,5 yıl hapis cezası onandı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dersim Milletvekili Ayten Kordu, Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek’e verilen hapis cezasını Meclis gündemine taşıyarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

‘Alevi inancı cezalandırılmak istenmekte’

Alevi inancına yönelik baskı ve ötekileştirme politikasının devam ettiğini belirten Ayten Kordu, “Düzgün Baba Cemevi ilk olarak ilçe kaymakamının tehdidine maruz kalmış, akabinde valilik talimatıyla tahliye davası açılmış ve sonrasında Dernek Başkanı Sinan Kırmızıçiçek’e verilen 7,5 yıl hapis kararı ile Alevilerin inancına ve temsiliyetine karşı sistematik bir asimilasyon politikasının sürdürüldüğü görülmektedir. Düzgün Baba Cemevi’ne karşı açılan tahliye davası Alevilere yönelik asimilasyon politikalarından bağımsız değildir. Alevi ziyaretgahları, ocakları, cemevleri zapturapt altına alınmaya çalışılmaktadır. Buna karşı mücadele veren yöneticilere ise ceza davaları açılmaktadır. Sinan Kırmızıçiçek’e verilen bu ceza, Alevi toplumuna, Alevi inanç ve itikatına yönelik tahammülsüzlüğün ifadesidir. Sinan Kırmızıçiçek şahsında Alevi örgütlülüğü ve Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesi cezalandırılmak istenmektedir” dedi.

‘Düzgün Baba Cemevi’ne karşı uygulanan baskı politikalarına son verilecek mi?’

RTÜK’ten Sezgin Baran Korkmaz’a inceleme RTÜK’ten Sezgin Baran Korkmaz’a inceleme

Dersim Milletvekili Ayten Kordu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a şu soruları sordu:

“-Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kırmızıçiçek özelinde Alevi Kurum yöneticilerine yönelik cezai yaptırım uygulamalarından vazgeçilecek midir?

-Düzgün Baba Cemevi’ne karşı uygulanan bu tehdit ve baskı politikalarına son verilecek midir?

-Düzgün Baba Cemevi özelinde cemevlerine uygulanan para cezaları veya tahliye işlemlerinin önlenmesine yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?

-Düzgün Baba Cemevi önünde silahlı adamlarla verdiği pozu sosyal medyada paylaşarak Düzgün Baba Cemevi yönetimini silahla tehdit eden Tunceli/Nazimiye önceki Kaymakamı Uğur Tutkan hakkında idari ve cezai soruşturma açılmış mıdır?”

Editör: Nazmi Kahraman