Tarihi 10 bin yıl önceye dayanan Cizre İlçesinde Dağkapı Mahallesi'nde bulunan tarihi abbara, son depremde hasar gördü. Cizre'de daha önce sayıları 3 olan abbaralardan saedece biri kaldı. Vatandaşlar, tarihi yapının restorasyonunun yapılarak turizme kazandırılmasını istedi.

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı

Vatandaşlardan Tarık Oran, "Son depremden sonra duvarlarında büyük çatlaklar meydana gelmiş ve yıkılacak gibi duruyor. Tehlike arz etmektedir. Geç olmadan müdahale edilerek restore edilmeli. Çökmesi durumunda yanında bulunan evlere büyük zarar verebilir. Geçmek çok tehlikeli, görmüş olduğunuz gibi taş parçaları düşmüş ve yavaş yavaş duvar sıvaları dökülüyor. Bu taşlar geçenlerin üstüne düşerse daha kötü sonuçlar yaşanabilir. Günde binlerce kişinin geçtiği tarihi yapının yenilenerek turizme kazandırılması için yetkililerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Bu tarihimizi yıktırmayalım turizme kazandıralım" dedi.

AW061752_07

Abbara nedir

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerde örgü teknikleri kullanılarak inşa edilmiş, eğrisel yüzey ya da yüzeylerden oluşan mimari örgü öğesine abbara ya da kabaltı deniyor. Abbaralar bazen sivri kemerli, basık kemerli veya yuvarlak kemerli olup, örgü sistemi beşik tonoz, çapraz tonoz olarak karşımıza çıkıyor. Evlere girişte yapılan sahanlıklar, bazen sokak üstlerinde, altta bir geçit bırakarak yapılmış odalar, ortak kullanım alanları ile özel kullanım alanlarının ara kesitlerinde nasıl bir yapılanma içinde olduğunu gösteriyor.

AW061752_01