İskeleden düşen  işçisi öldü İskeleden düşen işçisi öldü

Ferit Aslan

Mardin’in Midyat ilçesinde çoban Musa Çelik’i öldürmekten 12.5 yıl hapis cezası alan ve 20 ay yattıktan sonra tahliye edilen korucubaşı Şükrü Akçay TBMM gündemine taşındı. 

Yeşil Sol Parti Mardin Milletvekili Kamuran Tanhan, korucubaşı Şükrü Akçay’ın tahliyesi ile ilgili Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Tanhan soru önergesinin gerekçesinde, Midyat ilçesine bağlı Çamyurt (Mesken) kırsal mahallesinde 21 Kasım 2021’de 28 yaşındaki çoban Musa Çelik'i öldürdükten sonra tutuklanan korucubaşı Şükrü Akçay ile kardeşleri Veysi ve Mahsum Akçay hakkında açılan dava, 29 Eylül 2022 tarihinde karara bağlandığını hatırlattı. 

“Cinayet, devletin verdiği silah ile işlendi”

Karar ile cinayetin korucubaşına devlet tarafından verilen silahla işlendiği tutanaklarda da yer aldığı belirtilerek, “Mahkeme, korucubaşı Şükrü Akçay’ı müebbet hapis cezasına çarptırarak, cinayeti Musa Çelik'in kendisine saldırması nedeniyle işlediği iddiasını kabul etmişti. Ayrıca Akçay'ın duruşmadaki davranışlarını da göz önünde bulundurarak cezayı 12 yıl 6 aya indirmişti. Mahkeme, Veysi Akçay’a "haksız tahrik altında silahla tehdit" suçundan 1 yıl 8 ay ceza verirken, Mahsum Akçay'ı ise beraat ettirmişti” denildi. .

Gerekçede, davanın taşındığı Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesinde, 20 ay tutuklu kalan Şükrü Akçay’ın tahliyesine karar verildiği belirtildi. Mahkemenin kararında, Akçay’ın kaçma şüphesi bulunmadığını ve yattığı süreyi göz önüne alarak tahliye kararı verdiğini belirten Tanhan’ın Adalet bakanı Tunç’tan yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

1. Bakanlığınız, Şükrü Akçay'ın tahliye edildiği bilgisine sahip midir? Eğer sahip ise koruculuk sisteminin cinayetler üzerindeki etkisini, koruculuk sisteminin gözden geçirilmesi veya kaldırılması hususunda bir çalışması var mıdır?

 2. Korucubaşı Şükrü Akçay'ın devlet tarafından verilen silahla cinayet işlemesi, devletin sorumluluğunu gerektirir? Eğer öyleyse, devlet bu sorumluluğu nasıl yerine getirecektir?

 3. Mahkeme, Akçay'ın tahliyesine karar verirken, uyguladığı haksız tahrik veya meşru savunmanın yasal dayanağı nedir? Bu ihtimallerin somut delilleri nelerdir?

 4. Mahkeme, Akçay'ın tahliyesine karar verirken, tutuklulukta kalınan 20 aylık süreyi yeterli bulmuştur. Bu süre, müebbet hapis cezasına çarptırılan bir sanık için orantılı mıdır? Tahliye kararı verirken, cinayet kurbanı Musa Çelik'in ailesinin mağduriyetini ve adalet talebini göz önünde bulundurmuş mudur?

5.Mahkeme, Akçay'ın tahliyesine karar verirken, kamu vicdanını ve toplumsal barışı nasıl etkileyeceğini düşünmüş müdür? Cinayetin işlendiği bölgede yaşayan insanların ve maktulün ailesinin güvenlik ve huzurunu nasıl sağlayacaktır?