Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 6 ilde sürdürülebilirlik ve çevre odaklı çalışmalarına proaktif yaklaşımla devam eden Dicle Elektrik, elektrik dağıtım hizmetinin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri de hayata geçiriyor. Geçtiğimiz yıllarda nesli tükenen Kelaynak kuşlarını korumak amacıyla Fırat Vadisi’nde iletim hatlarını izole eden enerji şirketi, kışı Dicle Vadisi’nde geçiren leylek için de elektrik direklerine kurulacak yuvaları belirlemek amacıyla prototiplendirme çalışmalarına hız verdi.

 Dicle Elektrik, doğal yaşamı destekleyecek yeni bir projeye hazırlanıyor. Şirket, sosyal sorumluluk gereği bu kez kış mevsimini göç yolları üzerinde bulunan Dicle Vadisi’nde geçiren leylek sürüleri için harekete geçti.

WhatsApp Image 2023-11-11 at 08.58.23

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden başlayarak Diyarbakır’dan Batman’a kadar uzanan vadi boyunca buldukları elektrik direklerinin üzerine yuva kuran leylekler, bahar mevsimi gelene kadar burada yaşamlarını sürdürüp ürüyor. Ancak zaman zaman akıma kapılan leylekler telef olurken, yavrular korunaksız yuvalardan düşüp diğer hayvanlara yem oluyor. Bu durumun önüne geçmek adına “Leyleklere Yuva” projesi hayata geçirldi.

Enerji nakil hatlarını taşıyan direklere kurulacak ve leyleklerin göç dönemlerinde güvenle barınabilecekleri farklı birkaç yuva modeli üzerinde çalıştıklarını belirten Dicle Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, leyleklerin başta Dicle Nehri kenarı olmak üzere Dicle Elektrik’in hizmet bölgesindeki birçok bölgede yuva yaptıklarını belirtti. Tüzün, “Göç döneminde yuvalarına gelen kuşların can güvenliğinin sağlanması için buralarda değişik modellerde yuvalar deniyoruz. Elektrik direklerine montajı uygun olan ve yuva boyutlarını düşünerek hazırladığımız yuva prototiplerini farklı bölgelerde denemeye devam ediyoruz. Söz konusu alanlarda malzeme, montaj ve kuşların davranış biçimlerine kadar tüm detayları inceliyoruz. Enerji akışını tehlikeye atmadan leylekler için en uygun yuva modelini seçip ihtiyaç olan yerlerde uygulamaya başlayacağız.’’ diye konuştu.

Diyarbakır'da Sinek Çayı'na düşen kadına ne oldu? Diyarbakır'da Sinek Çayı'na düşen kadına ne oldu?

WhatsApp Image 2023-11-11 at 08.58.21 (1)

Tüzün, şöyle dedi:

“Şirket olarak gelecek nesillere olan sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Göçmen kuşlardan Kelaynakların sadece bizim değil, insanlık tarihinin de mirası olduğunu biliyor ve türlerinin geleceğe uzanması gerektiğine inanıyoruz. Yine göçmen kuşlardan leyleklere toplumumuzun sempatisini biliyoruz. Bu sebeple özelde göçmen kuşların, genelde ise tüm doğanın korunması için bölgenin enerji şirketi olarak sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Kelaynakları koruma projemizden olumlu sonuçlar aldık. Sayıları 42’den 240’a ardından 324’e kadar yükseldi. Leylekler ve diğer göçmen kuşlar için de yaptığımız çalışmaların sonuçlarını takip edecek, gerekirse ortaya yeni projeler koyacağız.’’ 

WhatsApp Image 2023-11-11 at 08.58.24