Aziz Fidancı

Diyarbakır’da bir biri ardına açılan markalara bir yenisi eklendi. “Sevgi ile açılan her makarna hamuru aşk ile kapanır” sloganıyla yeni marka Winston avm’de hizmete girdi. 

2011 yılında Ankara’da kurulan Niyokki markası kurucusu, aynı zamanda CEO’su Ufuk Bıyık Cegamedya'ya markası hakkında bilgiler verdi. 
Diyarbakır’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Ceo Bıyık, buğdayın Dünyaya toprakla ilk buluştuğu yer olan Diyarbakır’da olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

DİYARBAKIR KARPUZU HAMURLA YOĞRULDU

''Mezopotamya buğdayın ana vatanı bizim hammaddemiz. Geçmişten günümüze Gastronominin merkezi olan Diyarbakır’a Niyokki markamızla merhaba dedik. “Diyarbakır’ın ünlü karpuzunu, Niyokki hamuruyla yoğurduk. Baş kahramanımız Diyarbakır karpuzu'' diyen Bıyık, hamurlarının Mezopotamya topraklarında yetişen ata tohumları ve durum buğdaylarından elde ettikklerini kaydetti.

Bıyık, tüm ürünlerini doğal yöntemler ile ürettiklerini, sebze ve meyve suları ile renklendirdiklerini belirterek, Niyokki'nin 2011 yılında Ankara'da kurulduğunu isimlerini İtalya'nın Ginochhi makarnasından aldıkalrını ve Niyokki'nin (Ginochhi) İtalya'ya özgü yüzde 70 i patates olan bir makarna çeşidi  olduğunu söyledi.

Gezmeyi, tatmayı, yeni şeyler öğrenmeyi öğrendiklerini uygulamayı seven ve araştırmacı bir ruha sahip olan ekipledriyle birlikte sürekli çalıştıklarını ifade eden Bıyık, şöyle dedi:

''Birçok ülke gezdik, lezzetlerini tattık ve dünyada bilinirliği ile ortak lezzetin makarna olduğuna karar verdik. Sevgi ile açılan her makarna hamuru aşk ile kapatılır sloganı ile de severek yaptığı bu işe başlattık. Türk mutfağının sadece 4/5 çeşit ile sınırlandırılmış olan makarna kültürüne, 170 ve üzeri çeşit makarna reçetesi ile ciddi bir zenginlik kattık. Her mevsim yenilen menümüz ile kendi kendimize rakip olmaktayız.''
 
İtalya, Çin gibi önemli dünya mutfaklarının lezzetleri ile Türk damak tadını birleştiren Ufuk Bıyık şirket kurucusu ve firma sahibi olmasının yanı sıra mutfak şefi. 

Bıyık, ''Tüm reçeteler, makarna isimleri ve çeşitliliği bana ait. Kendimizi rakipsiz görmemizin sebebi tazelikten ve doğallıktan asla ödün vermememizdir. Hamurlarimizda mezapotamya topraklarında yetişen ata tohumlarını ve durum buğdaylarını kullanıyoruz. Tüm ürünlerimizi doğal yöntemler ile üretiyor sebze ve meyve suları ile renklendiriyoruz'' dedi.

NİYOKİ NEDİR, NASIL YAPILIR

Belediyeden işitme engelli çocuklara sürpriz Belediyeden işitme engelli çocuklara sürpriz

Niyoki (gnocchi) nedir

Gnocchi, İtalyan mutfağında zengin bir hamur tatlısı ailesidir. İrmik, normal buğday unu, yumurta, peynir, patates, galeta unu, mısır unu veya benzeri malzemelerden oluşan ve muhtemelen otlar, sebzeler ve diğer malzemeleri içeren küçük hamur yığınlarından yapılır.

Niyokki nasıl yapılır

Gnocchi, İtalyan mutfağında zengin bir hamur tatlısı ailesidir. İrmik, normal buğday unu, yumurta, peynir, patates, galeta unu, mısır unu veya benzeri malzemelerden oluşan ve muhtemelen otlar, sebzeler ve diğer malzemeleri içeren küçük hamur yığınlarından yapılır.

İrmik, normal buğday unu, yumurta, peynir, patates, galeta unu, mısır unu veya benzeri maddelerden oluşan ve muhtemelen şifalı otlar, sebzeler ve diğer malzemelerden oluşan küçük hamur topaklarından yapılır.

Gnocchi hamuru genellikle bir şarap mantarı büyüklüğünde küçük parçalar halinde kesilmeden önce açılır. Köfteler çatal veya peynir rendesi ile preslenerek çıkıntılar oluşturulabilir veya küçük topaklar halinde kesilebilir. Gnocchi genellikle ilk yemek olarak yenir, ancak bazı ana yemeklere contorno (garnitür) olarak da servis edilebilir.

Gnocchi, farklı bölgelerde tarif ve isim bakımından farklılık gösterir. Örneğin, Lombard ve Toskana malfatti (kelimenin tam anlamıyla kötü yapılmış), ricotta, un ve ıspanağın yanı sıra gerekirse çeşitli diğer bitkilerin eklenmesiyle yapılır.