Meral Özdemir

Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Kutbettin Arzu'nun ani  vefatı, Diyarbakır iş dünyasında derin üzüntü yarattı.

Ak Partili Kurt’tan çocuğa bozkurt işareti yaptıran polise tepki  Ak Partili Kurt’tan çocuğa bozkurt işareti yaptıran polise tepki 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (DTSO) Mehmet Kaya, Cegamedya' ya yaptığı açıklamada,  Diyarbakır'ın yetiştirdiği, sağduyulu, memleketine hizmet etmeyi seven bir değeri kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade ederek, " Gerek DTSO başkanlığı,  bakanlık ve gerekse diğer görevleri sırasında kentimizle, odamızla ilgili gelişmeleri yakından takip eden değerli bir ağabeyimizdi. Üzgünüz. Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesinin, sevenlerinin başı sağolsun" şeklinde duygularını dile getirdi.

"BÖYLESİ DEĞERLER KOLAY YETİŞMEZ''

Diyarbakır İş konseyi Başkanı Mustafa Vural, Arzu'nun iş insanı kimliğinden, sivil toplum  ve siyasetçi kimliğine kadar Diyarbakır için emeği  ve çabası olan bir değer olduğunu belirterek, ''Kentimiz için bir değerdi ve böylesi değerler kolay yetişmez. Çok üzgünüz. Böyle bir değeri kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kendisine Allahtan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı, sabır diliyorum" dedi.  

Diyarbakır Sanayi  ve  İş İnsanları Derneği (DİSİAD)  Başkanı Nurullah Edemen de  Arzu'nun zamansız vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Kutbettin abi hem benim hem de kent için çok değerli bir ağabeyimizdi. Halkına, kentine kattığı değerler unutulmaz. Başta ailesi, yakınları ve bütün Diyarbakır'ın başı sağolsun.Mekanı cennet olsun.Çok üzgünüm" diye konuştu.

DTSO Yüksek İştişare Kurulu Başkanı Burç Baysal ise acı  haberi duymanın derin üzüntüsünü yaşadığını ifade ederek, "çok şaşırdım. Derin üzüntü  içindeyim. Kutbettin bey, Diyarbakır Ticaret Odası başkanlığı yaptığı dönemde odanın bölgeye  ağabeylik rolü  onun sayesinde gelişti. Siyasete girince düşünce yapılarımız farklı olsa da kentimizin menfaati için hep birlikte insiyatif aldık.  Ayrıca DİSİAD üyesiydi. Vefatından derin üzüntü duydum. Ailesine ve sevenlerinin başı sağolsun" dedi.

ÇINAR'DA DEFNEDİLECEK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Kutbettin Arzu, Yalova’da tatil için gittiği Türkiye Büyük Millet Meclisi Lojmanları’ndaki havuzda geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Arzu'nun Çınar İlçesi'nde defn edileceği öğrenildi.

Kutbettin Arzu kimdir

Kutbettin Arzu, 1 Nisan 1955’te Diyarbakır'ın  Bahteri Köyü’nde doğdu. Ekrem ve Emine Arzu’nun
oğulları olan Kutbettin Arzu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünü
tamamlayarak, yüksek lisansını da aynı fakültede yaptı.  Yapı İşleri 15. Bölge Müdürlüğü’nde Baş Mimar
olarak çalıştı. Mühendislik ve mimarlık firması kurarak serbest iş hayatına devam etti.  Dicle Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi’nde fahri öğretim üyeliği görevi üstlendi.
 Diyarbakır Mimarlar Odası Başkanlığı görevini yürüttü. Diyarbakır Kızılay Derneği Üyeliği, Kültür ve Dayanışma Vakfı Üyeliği, Açev Vakfı Bölge Danışma Kurulu Üyeliği, Diyarbakır Ticaret
ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey
Üyeliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkan Yardımcılığı görevlerinde
bulundu.  Diyarbakır Ak Parti Milletvekilliği ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan yardımcılığı yapan Arzu, 2015 yılında da bakan olarak görev yaptı.  
Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır gezisi sırasında Arzu'yu "Atom karınca" şeklinde tanıtmıştı.