DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen firmalara tahsis edilecek 18 tekstil atölyesinin inşa edileceği sahada incelemede bulundu.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürlüğü 1. etap sahasına gelen Vali Su, yetkililerden bilgi aldı.

Su, burada yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin sanayi ve işgücü üzerindeki etkisini azaltmaya yönelik Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünce geliştirilen "Bölgesel Kalkınma Odaklı Acil Eylem Programı" kapsamında Diyarbakır OSB Müdürlüğü'nün hazırladığı "Diyarbakır OSB İşlik Projesi"ni sunduklarını anımsattı.

Projenin Bakanlıkça kabul edildiğini belirten Su, "Toplam 85 milyon 300 bin liralık bir proje. Bunun 54 milyon lirası Sanayi Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansımız tarafından karşılanıyor. Diğer geri kalan kısmını da biz Organize Sanayi Bölgesi olarak karşılıyoruz. Bu 22 bin metrekare alan üzerinde 18 işlik yapıyoruz. Bu 18 işliğin 10'u bin metrekare, 8'i 500 metrekare olacak. Ama bunlar modüler olacak, büyütülüp küçültme imkanımız olabilecek." dedi.

Depremden etkilenen iş yeri sahiplerinin öncelikli olacağını aktaran Su, şunları kaydetti:

Adıyaman'da hırsızlık yaptıkları iddiasıyla yakalanan 3 şüpheliden 2'si tutuklandı Adıyaman'da hırsızlık yaptıkları iddiasıyla yakalanan 3 şüpheliden 2'si tutuklandı

"Bu yaptığımız işliklerden yer vererek onları yeniden istihdam yapmaya yönlendirmiş olacağız. Bu alanda yapacağımız 18 işlikte 1050 depremzede kardeşimizin istihdamını sağlayacağımızı tahmin ediyoruz. Bu çerçevede bu güzel projeyi hazırlayan organize sanayi yönetimindeki arkadaşlarımıza, kalkınma ajansındaki kardeşlerimize, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu güzel proje hayırlı olsun."