.Diyarbakır'da depremde 411 kişinin yaşamını yitirdiği binaların enkazları kaldırıldı., geriye düz alanlar kaldı.

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır’da afetzedeler için seferber olundu. Bir yandan konteyner kent kurulurken, diğer yandan kalıcı konutlar için hemen harekete geçildi. Enkaz bölgelerinde 411 kişiye mezar olan 6 binanın son hali havadan görüntülendi.

6 Şubat’ta saat 04.17’yi gösterdiğinde Türkiye, Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerle uyandı. 11 ili doğrudan etkileyen deprem, Diyarbakır’da da yıkıma sebep oldu. ‘Asrın felaketi’ olarak nitelendirilen depremde Yenişehir ilçesindeki Galeria Sitesi’nde 89, Sözel Apartmanı’nda 48 kişi, Bağlar ilçesindeki Serin-2 Apartmanı’nda 77 kişi, Hisami Apartmanı’nda 99 kişi, Yoldaş Apartmanı’nda 60 kişi ve Dündar Apartmanı’nda 38 kişi çöken binaların altında kalarak hayatını kaybetmişti.

Aynı gün saat 13.24’te ise 7,6 büyüklüğünde Elbistan merkezli başka bir deprem daha meydana geldi. Deprem; Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere çevre illerde yoğun olarak hissedildi.

411 kişi can gitti

Arama kurtarma ekipleri gece gündüz demeden günlerce enkaz bölgelerinde vatandaşların kurtarılması için el birliğiyle çalışma yürüttü. Enkaz altından çıkan yaralılar kentteki farklı hastanelere sevk edilirken, cansız bedenine ulaşılan vatandaşlar ise Adli Tıp Morguna kaldırıldıktan sonra Bağlar ilçesindeki Yeniköy Asri Mezarlığına dualarla defnedildi. Yıkılan 6 binada binlerce yaralı olurken, 411 kişi hayatını kaybetti. Binlerce bina ise hasar gördü.

Yıkılmayı bekleyen 400 bina daha var

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Valilik ve İl Emniyet Müdürlüğü koordinesinde ağır hasarlı binaların yıkımını sürdürülüyor.

Diyarbakır'da depremde 7 binanın çöktüğünü ve sadece birinin boş olduğu, diğerlerinde bina sakinlerinin olduğu bildirildi. Yıkılan bu binalarda 411 kişi yaşamın ı yitirdi. 

Enkazların kaldırılmasıyla ortaya ortaya düz alanlar çıkarken, yıkımları izleyen vatandaşlar da duygusal anlar yaşadı. Vatandaşlar, ''Herşey çok çabuk unutuluyor. enkazlar kaldırılıp, ortaya düz alanklar çıkınca, sanki burada kimse yaşamamış sduygusuna kapılıyor iinsan. Allah bir daha böyle acı yaşatmasın'' diyerek duygularını dile getirdiler.

Bu arada, Diyarbakır'da 400 ağır hasarlı binanın daha hyıkılmayı beklediği öğrenildi.

TOKİ binaları yükseliyor

Depremden hemen sonra Bağlar ilçesi kırsal Oğlaklı Mahallesi’nde TOKİ konutlarının temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kentte düzenlenen ‘Temel Atma Töreni’ne katılmasıyla atıldı. Hız kesmeden ilerleyen TOKİ konutlarının inşası sürüyor.

Karasu Çayı’na dökülen kimyasal atıklar yüzlerce balığı öldürdü Karasu Çayı’na dökülen kimyasal atıklar yüzlerce balığı öldürdü

Soruşturma sürüyor

Öte yandan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının, kentte depremde yıkılan binalardaki kusurların belirlenmesine ilişkin başlattığı soruşturma "Deprem Soruşturma Bürosu"nda görevli bir cumhuriyet başsavcı vekili ve üç savcı tarafından sürdürülüyor.