Derbi sonrası kavga çıktı Derbi sonrası kavga çıktı

Diyarbakır’da, “Kadrajımda Engel Yok” diyen liseli kız çocukları, görme engelli arkadaşlarının hayallerini canlandırıp fotoğraflarını çekti. 

Fotoğrafların lansman açılış sergisi, okudukları Diyarbakır Kayapınar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin bahçesinde geniş katılımla yapıldı. Milli eğitim müdür yardımcısı Mehmet Bulut’un yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri ve Ali İhsan Aslan Görme Engelli Orta Okulu öğrencileri birlikte açılış kurdelasını kesti. 

Whatsapp Image 2024 05 09 At 17.35.47 (1)“Kadrajımda Engel Yok” projesi kapsamında, Kayapınar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyan öğrenciler,  Azize Meryem Eminoğlu,  Esma Aksoy, Zehra Akboğa,  Nergiz Karadeniz,  Zeynep Asya Yeşilçayır, Meryem Gündüz, Azra Telci, Sümeyye Dila Ekin, Nur Yıldız Karabulut, Zehra Tez ve Merve Fidantek, Diyarbakır Sinema Ofisinden Yönetmen Feyzi Baran ve Senarist Kamil Kahraman’dan Temel Fotoğrafçılık Eğitimi, Hikaye ve Senaryo yazma eğitimleri aldı. 

Whatsapp Image 2024 05 09 At 17.35.48 (1)Ali İhsan Aslan Görme Engelliler Ortaokulunda bulunan görme engelli çocuklarla bir araya gelen öğrenciler, görme engelli öğrencilerin hayallerini yazarak bu hayalleri canlandırıp fotoğrafını çekti.

Konuyla ilgili konuşan Proje Koordinatörü Büşra Baran;  "Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve Diyarbakır Sinema Ofisi’nin Sponsoru olduğu bir SADA projesi ve bu proje ile görme engelli çocuklarımızın hayalleri fotoğrafa dönüşmüş oldu. Bu proje sonrasında öğrencilerimiz hem ordaki arkadaşlarıyla gönül bağı kurmuş oldu. Hem de kendi günlük rutinlerinde belki farkına bile varmadan yaptıkları ufak şeylerin aslında hayal edilebilecek bir şey olduğunun farkına vardılar. Bu da onların hayatlarına dair farkındalıklarını geliştirdi beni en çok mutlu eden nokta burası” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 05 09 At 17.35.48Diyarbakır Kayapınar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Yıldız Özateş ise, öğrencilerinin bu sergi için çok heyecanlı olduğunu, okul bahçesini sergi alanına çevirdiklerini belirterek, “Bu gün projenin açılış sergisiydi ve ziyaretçilerin fotoğraflara ilk tepkileri inanılmaz güzeldi. Bu güzelliğin mimarları var tabi ki bu sebeple; Desteklerinden dolayı Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Diyarbakır Sinema Ofisine, Kapılarını bizlere açan Ali İhsan Aslan Görme Engelliler Okulu Yönetimine, Projemizin koordinatörü Büşra Baran hocamıza ve sevgili öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Editör: Ferit Aslan