Diyarbakır Ticaret ve sanayi Odası, bu eğitim ve öğretim sezonunda seçmeli derslerden kürtçeyi seçen öğrencilere tablet dağıtacak. 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), 2024-2025 eğitim öğretim dönemi için 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde seçmeli dersi seçen öğrencilere tablet vermeye hazırlanıyor.

Diyarbakır’da kaza: 2 hafif yaralı Diyarbakır’da kaza: 2 hafif yaralı

Dtso Yeni Binasi.jpgRûdaw’a konuşan DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Korkmaz, 2022 yılında Kürtçe seçmeli dersleri teşvik etmek için öğrencilere 300 adet tablet hediye ettiklerini hatırlattı.

2023’te yine aynı şekilde karar aldıklarını ancak 6 Şubat depremleri nedeniyle kararın ertelendiğini belirten Korkmaz, “Bu yıl da Diyarbakır merkez ve ilçelerinde Kürtçe seçmeli dersleri tercih eden öğrencilerin hepsine tablet hediye etme kararı aldık. Diyarbakır genelinde 5 bin 600 öğrenci Kürtçe seçmeli dersleri tercih etmiş ancak bunlardan bin 145 öğrenci bize başvuruda bulundu, hepsine tablet vereceğiz” dedi.

Faruk Korkmaz.jpegTabletlerin öğrencilere 25 Mayıs Cumartesi günü Sezai Karakoç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte dağıtılacağını belirten Korkmaz, ilgili STK’ların ve öğrenci ailelerinin de davet edildiğini söyledi.

Korkmaz, DTSO Meclisi olarak başlattıkları çalışma için önümüzdeki süreçte kentteki ilgili STK’larla çalışmak istediklerini kaydederek, “Tüm diğer STK’lara sesleniyoruz, bu sadece bizim değil, hepimizin görevidir. Kürtçenin geleceği ve yaşatılması için kimin elinden ne geliyorsa yapmalı. Sizin aracılığınızla da iş dünyasına ve ilgili kurumlara da sesleniyoruz” diye konuştu.

Editör: Ferit Aslan