Diyarbakır’da, aileleri ile birlikte onbinlerce kişiyi ilgilendiren LGS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu.

Diyarbakır’da, Fen ve sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarında okumak isteyen 8. sınıf öğrencilerinin girdiği LGS) sınav sonuçları 28 Haziran’da açıklanacak. 

Diyarbakırlı iki sporcu dünyanın en prestijli organizasyonunda yarışacak Diyarbakırlı iki sporcu dünyanın en prestijli organizasyonunda yarışacak

Kapak 102125

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 Haziran 2024 Pazar günü gerçekleştirilen ve 8. sınıflardan başvuran 1 milyon 38 bin 192 öğrencinin katıldığı LGS sınavı değerlendirme işlemleri sürüyor. 

Sınav sonuçları 28 Haziran Cuma günü Milli Eğitim Bakanlığının internet adresinden açıklanacak. Sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

Lgs 12Türkiye genelinde merkezi sınav puanına göre öğrenci alan 2 bin 492 lise bulunuyor. 

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu da yayımlanacak ve liselere yerleştirme süreci başlayacak. Merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yapılacak. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden okul tercihi yapacak. 

Merkezi sınava girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercih yapabilecek.

Editör: Ferit Aslan