Diyarbakır'ın tadına doyum olmayan yöresel lezzetlerinden biri de "Kulak Çorbası". Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan coğrafi işaret alınan bu lezzet, Ticaret ve Sanayi Odası'nın tescillediği 52 üründen biri.

Diyarbakır'ın ilk ihtisas şubesini hizmete açtı Diyarbakır'ın ilk ihtisas şubesini hizmete açtı

Peki "Kulak Çorbası" nasıl yapılıyor, hangi malzemeler kullanılıyor ?

İşte tarifi:

Ürünün Ayırt Edici Özellikleri;

Et suyu karışımı; unun kavrulduktan sonra üzerine sadeyağ, et suyu ve limon suyuyla çırpılmış yumurta eklenip kaynatılmasıyla hazırlanır.

Hazırlanışı:

Un, yumurta, tuz ve su, yumuşak bir hamur elde edinceye kadar yoğrulur. Un ile açılır ve kare şeklinde kesilir. Kıymaya tuz ve karabiber eklenerek iç harç hazırlanır. İç harç kare şeklinde kesilmiş olan yufkalanın dörtte birinin bir parçanın ortasına gelecek şekilde yerleştirilir. Ardından iç harç bırakılan yufkanın önce diğer dörtte biri üzerine kapatılır sonra diğer kalan kısımlar kapatıldığında kulağa benzer bir şekil alır. Kapatılan ve kulak şekline benzer hale gelen yufkalar derin bir tencerede kızdırılan yağda sürekli karıştırılarak kızartılır. Başka bir tencerede un, pembele- şinceye kadar kısık ateşte kavrulur. Daha sonra bu karışım, kaynamakta olan et suyuna eklenir ve karışım kaynatılır.

Diyarbakir-Kulak-Corbasi