Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde ''Mercimek Üretiminin Geliştirilmesi ve Alanlarının Artırılması Projesi'' beklenenin üzerinde talep gördü.

Çermik Tarım ve Orman İlçe Müdürü Yusuf Güden, ilçede mercimek üretimi arttırmak amacıyla ''Mercimek Üretiminin Geliştirilmesi ve Alanlarının Artırılması Projesi''  hazırladıklarını söyledi.

Diyarbakır’da kuduz  için toplandılar Diyarbakır’da kuduz  için toplandılar

Projeye beklediklerinin üzerinde ilgi gösterildiğini ve bunun da kendilerini memnun ettiğini belirten Güden, proje kapsamında çiftçilere mercimek tohumu dağıtılacağını kaydetti.

Mercimek ekimi için 157 çiftçinin başvurduğunu, ancak 112 kişiye tohum verileceğini ifade eden Güden, Kabul edilen müracaatlar SYDV tarafından gelir testine tabi tutularak gelir şöyle dedi:

''Toplam 112 çiftçiye tohum verildi. 30 ton mercimeğin dağıtımından sonra 6 ton daha tahsis edildi ve bunu da 20 çiftçiye dağıttık. Toplam 132 üreticiye 2 bin 571 dekar alana ekilmek üzere 36 ton mercimek tohumunu dağıttık. 

İlçemizin toplam mercimek ekim alanı 2022-2023 üretim sezonunda 17 bin 500 dekardı. Yapılan hibe desteği ile 2023-2024 üretim sezonunda toplam üretim alanınımızın yüzde 15’lik kısmının tohum ihtiyacı karşılanmış olacaktır.''

Güden, bu yıl bahar aylarında yaşanan aşırı yağışlar nedeniyle özellikle düz ve taban arazilerdeki mercimeklerin çoğunun kök çürüklüğüne maruz kalarak verim düşüklüğüne ve dolayısıyla üreticilerin zararına neden olduğunu ifade ederek, bu nedenle mercimek ekmek isteyen çiftçilere meyilli olan arazilerini tercih etmelerini önerdiklerini  Söz konusu projenin maliyeti yüzde 75 hibe desteği ve yüzde 25 üreticibelirtti.