Özgür Ayaydın

Diyarbakır’da, Kahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce bina ağır hasar gördü. Resmi olarak başvurup evlerinin ağır, orta ve hafif hasar gördüklerini belirtenlerin sayısı ortaya çıktı. Depremzedeler aynı zamanda yerinde dönüşümü ne kadar istedi? 

3565132_1200x627

AK Parti tarafından TBMM’ye sunulan ve kentsel dönüşüme yönelik düzenlemeleri içeren kanun teklifinde deprem bölgesindeki yıkım kararı alınan binalarla ilgili yargısal süreçlere ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

Diyarbakır esnafını kira zammı şok etti Diyarbakır esnafını kira zammı şok etti

DİYARBAKIR’DA KAÇ HAK SAHİBİ BAŞVURDU?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin Diyarbakır’daki bilançosunun rakamları ortaya çıktı. Dyarbakır’da şimdiye kadar toplam 20 bin 512 hak sahibi depremde evinin hasar gördüğünü belirterek, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği il Müdürlüğüne başvurdu. Başvuranların 11 bin 780’i evinin ağır, 5 bin 628’nin ise evinin orta hasarlı olduğunu belirtti.  

Konutlar gibi işyerleri için şu ana kadar yapılan resmi müracaatların sayısı da belli oldu. 1139 hak sahibi işyerinin ağır hasarlı, 463 hak sahibi ise işyerlerinin orta hasarlı zarar gördüğünü belirtti.

170826014-galeria-sitesinin-1-bloku-yikim-sirasinda-coktu-o-anlar-kamerada_10

KAÇ KİŞİ YERİNDE DÖNÜŞÜM İSTEDİ?

Diyarbakır’da, depremlerle birlikte yüzlerce binanın yıkımı gerçekleştirilirken, depremin evlerini yıktığı vatandaşlar, resmi başvuru yaparken, yerinde geri dönüşüm ile ilgili beyanda da bulundukları ortaya çıktı. Diyarbakır’da konutunun ağır hasarlı olduğu tespit edilen depremzedelerden 5 bin 586 kişi yerinde dönüşüm istedi. 

Yetkililer, Diyarbakır’da sivil toplum kuruluşlarının talepleri arasında yer alan yerinde dönüşüme depremzedelerin 4’te birinin sıcak baktığını belirtiler. Söz konusu depremzedelerin yıllardır yaşadıkları yerden gitmek istemediklerini ve bu konuda kararın Bakanlık tarafından verileceğini belirtiler.