Özgür Ayaydın

Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Değirmendere köyünde dün gece başlayan orman yangını ekiplerin müdahalesine rağmen sürüyor. Köy sakinlerinden Halit Tunç, dün gece başlayan yangında köyün tamamen yanmasını köylülerin ve rüzgarın yardımı ile önlediklerini belirterek, 2 bin 500 dönümlük alandaki meşe, armut ve bağların tamamen yandığını söyledi. 

2779f23c-768e-4244-8980-c18c2eb47a6d

Diyarbakır’da polis memurunu öldüren zanlı tutuklandı Diyarbakır’da polis memurunu öldüren zanlı tutuklandı

Ergani ilçesine bağlı Değirmendere köyünde dün gece saat 03.00 sıralarında yangın çıktı. Yangına ilk etapta müdahale eden ve yangının köye sıçramasını engelleyen köylüler, hemen jandarma ve itfaiye ekiplerine haber verdi. 

İlk önce Jandarma ve Ergani Belediyesinden ekipler köye gelerek öncelikle yangının köye sıçramasını engellemek için söndürme çalışması yaptı. 

6c4d1ba9-6117-4bb3-b6c3-279f687d2a07

Köy sakinlerinden Halit Tunç, bugünü sabah saatlerinden Büyükşehir Belediyesinden itfaiye araçları ve su tankerlerinin geldiğini belirterek, “Yangın hala sürüyor. Eğer dün gece rüzgarın etkisi ve köylülerin müdahalesi olmasaydı köyümüz tamamen yanacaktı. Şu anda yangının köye sıçramaması için gerekli önlemler alandı. Yangında çoğu bağ olmak üzere armut ve meşe ağaçlarının bulunduğu 2 bin 500 dönümlük alan tamamen yandı. Yangın yer yer kontrol altına alansıda rüzgarın etkisiyle bazı yerlerde devam ediyor”dedi. 

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, yangına kendileri dışında ilçe belediyesi, Orman ekipleri ve Jandarmanın köylülerle birlikte müdahale ettiğini, köy için gerekli tedbirlerin alındığını ve kontrol altına alınmaya çalışıldığını söylediler