Eurovision Şarkı Yarışması, tüm dünyanın nefesini tuttuğu, müzik ve kültürün buluştuğu bir platform. 2024'te Malmö'de gerçekleşen etkinlik, sadece müzik değil, aynı zamanda siyasi gerilimlerin de odak noktası haline geldi.

37 ülkenin katıldığı yarışmanın 68. edisyonu için 89 ülkeden yaklaşık 100 bin ziyaretçi hafta boyunca ev sahibi şehir Malmö'ye akın etti.

Bu yılın favori isimleri arasında 20 yaşındaki İsrailli sanatçı Eden Golan, duygusal ve etkileyici performansıyla dikkat çekiyor. Ancak onun yanı sıra, Hırvatistan'dan Baby Lasagna'nın "Rim Tim Tagi Dim" ve İsviçre'den Nemo'nun "The Code" adlı şarkıları da büyük ilgi görüyor.

Ancak sadece müzik değil, politika da sahnede büyük bir rol oynuyor. Filistin protestoları, İsrail'in katılımını sorgulayan bir arka plan oluştururken, bu atmosfer yarışmaya farklı bir boyut kazandırıyor.

FİNALDE KİMLER VAR?

Final, cumartesi günü TSİ 19:00'da 26 ülke arasında yapılacak. 

Geçen yılın galibi ve ev sahibi ülke İsveç'in yanı sıra organizatör Avrupa Yayın Birliği'ne (EBU) en çok ödeme yapan İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya otomatik katılım hakkına sahip.

Salı günkü ilk yarı finalde on ülke yarışmaya devam etti: Hırvatistan, Kıbrıs, Finlandiya, İrlanda, Litvanya, Lüksemburg, Portekiz, Sırbistan, Slovenya ve Ukrayna.

Perşembe günkü ikinci yarı finalden de on ülke son tura kaldı: Ermenistan, Avusturya, Estonya, Gürcistan, Yunanistan, İsrail, Letonya, Hollanda, Norveç ve İsviçre.

FAVORİLER KİM?

Hırvatistan: Şarkı yazarı ve yapımcı Baby Lasagna “şehir çocuğu” olmak için evini terk eden bir gencin yabancı bir çevrede yaşadığı karışık duyguları anlatan “Rim Tim Tagi Dim” ile favoriler arasında. 

İsrail: 20 yaşındaki solo sanatçı Eden Golan, duygu fırtınası içindeki bir insanı anlatan güçlü bir balad olarak nitelendirdiği “Hurricane” ile ikinci favori.

Golan'ın yarı finaldeki performansı öncesinde, sırasında ve sonrasında kalabalıktan bazı yuhalamalar duyuldu. EBU'nun, 7 Ekim saldırısına gönderme yapan “Ekim Yağmuru” adlı orijinal şarkıdaki dizelere itiraz etmesi üzerine İsrail şarkıyı değiştirdi.

İsviçre: Üçüncü sıradaki rapçi ve şarkıcı Nemo, kendini keşfetme yolculuğunu anlatan davul-bas, opera, rap ve rock melodisi “The Code ”u seslendiriyor.

Fransa: 34 yaşındaki sanatçı Slimane, eski sevgilisiyle yeniden bağlantı kurmak isteyen birini anlatan bir güç baladı olan “Mon Amour ”u seslendiriyor. 

NEREDE DÜZENLENİYOR?

Yarışma, 362.000 nüfusuyla İsveç'in üçüncü büyük şehri olan Malmö'de düzenleniyor. İsveç, 1992 ve 2013 yıllarında da Malmö'nün ev sahipliğinde olmak üzere Eurovision'a yedi kez ev sahipliği yaptı. 

Yarışmanın yapılacağı yer ise 15,500 kapasiteli Malmö Arena. 

ETKİNLİ PROTESTOLAR DAMGA VURDU

Yarı final öncesinde 10.000'den fazla Filistin yanlısı, Filistin bayrakları sallayarak ve Gazze'deki askeri harekat nedeniyle “İsrail'i boykot edin” sloganları atarak bir gösteri düzenledi.

Aralarında Malmö'deki Yahudi cemaatinin üyelerinin de bulunduğu daha küçük bir grup İsrail yanlısı  gösteri yaptı.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi öldü mü? Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi öldü mü?

İsrail geçmişte Eurovision'u dört kez kazandı.

ğe İsrail karşıtı protestolar damgasını vurdu. 

OYLAMA NASIL YAPILIYOR?

İzleyicilerin oyları sonucun yaklaşık yüzde 51'ini oluştururken, her katılımcı ülkedeki beş müzik profesyonelinden oluşan jüriler yüzde 49'dan biraz fazlasını oluşturacak.

Jüriler şarkıları kompozisyon ve özgünlük, performans kalitesi, vokal kapasitesi ve genel izlenimlerine göre sıralıyor.

NASIL İZLENECEK?

Şarkı yarışması 37 katılımcı ülkenin tamamı tarafından ve YouTube üzerinden yayınlanacak.

Sunucular İsveçli komedyen ve aktris Petra Mede ve İsveçli-Amerikalı aktris Malin Akerman olacak.

Editör: Ayşegül Yaşar