AK Parti'nin, en düşük emekli maaşını 10 bin TL'nin üzerine çıkarmak için yeni bir hazırlık başlattığı bildirildi. AK Parti yetkililerinin, en düşük emekli maaşını artıracak formülleri hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunacağı belirtildi.

Yaklaşık 3 milyon emekli 10 bin TL maaş alıyor. AK Parti’nin ilk formülü en düşük emekli maaşını 10 bin TL’den 12 bin TL’ye çıkarmak. Altı aylık enfl asyon farkının belli olmasıyla birlikte en düşük emekli maaşı alanlar yüzde 24,73’lük zamdan yararlanamıyor.

Kök maaş üzerinden yapılan zam oranının en düşük emekli maaşı alanların emekli maaşlarına yansımadığı gerekçesiyle AK Parti harekete geçti.

AK Parti yönetimi hafta içinde en düşük emekli maaşının en az 12 bin TL olmasıyla ilgili hazırladığı raporu Erdoğan’a sunacak. Erdoğan’ın da onay vermesi halinde çalışma ivedilikle Meclis gündemine taşınacak ve Temmuz ayı içinde de Meclis’te kabul edilecek. AK Parti kurmayları ilgili bakanlıklardan en düşük emekli maaşı ilgili mali rapor da istedi.

Yapılacak artışın kaç emekliyi kapsayacağı maliyetinin ne olacağına ilişkin raporda Erdoğan’a sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 yılının emekli yılı olacağını açıklamıştı.

25 Ocak da en düşük emekli aylığı 10 bin TL olmuştu. 

Günümüz şartlarına yansıyan reel ekonomide büyükşehirlerde bu tutara kiralık ev bulmak bile mümkün değil. 

Aile destek programı ödemeleri hesaplara yatırıldı mı? Aile destek programı ödemeleri hesaplara yatırıldı mı?

Zamlı tutarın da hükümet kanadında ara zam görmeyeceğinde ısrar edilen  17,002.12 TL'lik asgari ücretin altında kalacağı görülüyor. 

Editör: Ayşegül Yaşar