Ferit Aslan

Diyarbakır’da, genel merkez tarafından istifası istenen ve ilçe başkanlıklarından istifa eden 4 siyasetçinin yerel seçimlerde belediye başkan aday adayı olacakları öğrenildi. 

Diyarbakır’da su kavgası: 1 ölü Diyarbakır’da su kavgası: 1 ölü

Ak Parti Genel merkezi tarafından istifaları istenerek görevden alınan Diyarbakır merkez Kayapınar, Bağlar, Yenişehir ve Ergani ilçe başkanlarının, 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkan aday adayı olacakları öğrenildi.

Merkez Kayapınar’da yaklaşık 3 yıl ilçe başkanlığını yapan Uğur Delidere, partilerinin aldığı bir karar doğrultusunda belediye başkan adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanlarının istifa etmesi ve aday adaylık başvurusu yapması üzerine kendisinin istifa ettiğini belirtti. 

Delidere, hedeflerinin Diyarbakır’da bütün belediyeleri almak olduğunu ve bunun için çalışacaklarını ifade ederek, kendisi ile birlikte istifa eden 3 ilçe başkanının da belediye başkan aday adayı olacağını ifade etti. 

Belediye Başkan aday adaylığını ilk açıklayan Delidere, Ağustos ayının sonunu kadar aday adayı olmak isteyen ilçe başkanlarının belirleneceğini ve genel merkezin uygun göreceği tarihte adayların isimlerinin açıklanacağını da söyledi. 

Ak Parti’de, Diyarbakır merkez Kayapınar, Bağlar, Yenişehir ve Ergani ilçe başkanlarının istifaları genel merkez tarafından istenmiş ve söz konusu başkanlar istifa etmişti. “Görevden alındılar” yorumlarına neden olan istifa isteminin birkaç başkan daha isteneceği belirtiliyor.