Edirne Cezaevinde yaklaşık 7 yıldır bulunan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ve ona rapor yazan doktora verilen hapis cezası İstinaf tarafından bozuldu. İstinaf, cezaları usul ve yasaya aykırı bularak eksik soruşturma yürütüldüğü gerekçesiyle bozduğunu açıkladı. 

Öğretmenlik yaptığı sarada yurtdışı ziyaretlerinde bulunurken hasta olmadığı halde usulsüz biçimde rapor aldığı ve aile sağlığı merkezindeki görevli doktorun da muayene etmeden rapor verdiği iddiasıyla yerel mahkemede yargılanan Başak Demirtaş ve  doktor Rezan Buğday’a “Resmi belgede sahtecilik” suçlarından 2,5'ar yıl hapis cezası verilmişti. 

GÜNCELLEME - Siirt'te CHP İl Kongresi'nde arbede yaşandı GÜNCELLEME - Siirt'te CHP İl Kongresi'nde arbede yaşandı

“Bu dava eşimin siyasi kimliği nedeniyle açıldı”

Bölge İstinaf Mahkemesine başvuran Başak Demirtaş, raporu yazan doktor ile yıllardır tanıştıklarını belirterek, “11 Aralık 2015 günü Toplum Sağlığı Merkezi’ne gittim. Bir gün sonra eşimle yurtdışına çıktım. Eşim Selahattin raporlarımı yurtdışındaki doktorlara da göstermemizin faydalı olacağını istediği için rapor aldım. 15 Aralık'ta yurtdışından döndüm. Okula rapor sunmam gerektiği için tekrar doktora gittim ve bana verilen rapordan bir suret vermelerini istedim. Onlarda rapor örneği tutulmadığını belirterek adıma yeniden rapor düzenlediler. Tarihine dikkat etmedim, bana yurtdışında olduğum 14 Aralık geriye dönük tarihli rapor düzenlemişler. Bu dava eşimin siyasi kimliği nedeniyle yapılan saldırıların bana dair olan kısmını oluşturmaktadır. Beraatımı istiyorum” dedi.

Demirtaş’a raporu veren Doktor Rezan Buğday ise, Başak Demirtaş'la arkadaş olduklarını, kendisine 11 Aralık günü üst solunum enfeksiyonu tanısı koyup beş günlük istirahat raporu verdiğini ve akşam da evine giderek serum taktığını belirterek, “Bir hafta sonra Başak yanıma gelerek kendisine verdiğim raporu bulamadığını, bir örneğini verip veremeyeceğimi sordu. Ben de protokol defterine bakıp protokol sıra ve numarasıyla raporu tekrar yazmalarını sekretere söyledim. Raporun aslı 11 Aralık 2015 olmasına rağmen, Başak'a verilen raporda tarihin 14 Aralık olduğunu ben de sonradan öğrendim. Esas olan poliklinik defteridir, poliklinik defterinde Başak hanımın ne zaman geldiği ve kendisine ne zaman rapor verdiğim yazılıdır” diyerek suçlamaları kabul etmedi.

İtirazı kabul eden İstinaf Mahkemesi, Demirtaş ve Buğday hakkındaki mahkûmiyet kararını bozdu ve ayrıntılı bir araştırma yapıldıktan sonra yeniden karar verilmesi gerektiğini bildirdi. (Sözcü)