Diyarbakır’ın Ergani ilçesi Devlet Hastanesinde randevulu hastalara baktıktan sonra rapor için gelen korucuların baskısı nedeniyle odasında mahsur kalan doktor TBMM gündemin taşındı. 

Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekili Adalet Kaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Kaya soru önergesinin gerekçesinde, sağlıkta şiddet sorunun derinleştiğini, hekimler ve sağlık çalışanları çareyi yurtdışına gitmekte aradığını, dolayısıyla hastanelerde uzman hekim açığı gün geçtikçe arttığını söyledi. 

Adres Değiştirme süreci başladı Adres Değiştirme süreci başladı

9a6675a7-dc39-46c9-b036-d6640de4a0a3

Ergani Devlet Hastanesi, Elazığ’ın Maden; Diyarbakır’ın Ergani, Çermik, Dicle ve Çüngüş ilçelerinden gelen binlerce hastaya sağlık hizmeti verdiğini belirten Kaya, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden günde en fazla 42 hastaya randevu oluşturulabildiğini hatırlatarak, soru önergesinde şunları kaydetti:

c185a44e-b93e-4e04-85f0-e29de57ac1eb

“Doktor, güvenlik koridoru ile odasından çıkabilmiştir”

“Ancak, randevulu hastanın dışında Çermik İlçe Jandarma Komutanlığına alınacak Geçici Köy Korucu adaylarının rapor için yönlendirildiği hastanede, günde 108 hastaya bakmak durumunda kalan Dr. Cansev Şekerler, muayene odasında mahsur kalmıştır.Video kaydı basına yansıyan olayda, mesai bitmesine rağmen muayene olmak isteyen hastalar Dr. Şekerler’in odasından çıkmaması için kapıyı açmasına için vermemiştir. Muayene kapısı tekmelenen ve sözlü hakaretlere mazur kalan Dr. Şekerler, olay yerine gelen hastane güvenlik elemanları tarafından açılan ‘güvenlik koridoru’ altında güçlükle odasından çıkarılmıştır. Hastanede bulunan bir kişinin çektiği görüntülerde, Dr. Şekerler’in odasından çıkarıldığı sırada hastaların sözlü saldırılarına ve yuhalamalarına maruz kaldığı görülmektedir.”

a4e27560-7088-4aa7-8881-88c3b805afc4

Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekili Adalet Kaya’nın Bakan Koca’dan yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

-Ergani Devlet Hastanesi’ne yeni göz doktoru atayacak mısınız?

-2016’dan günümüze KHK ile ihraç edilen göz doktoru sayısı kaçtır? Bu hekimlerin kaçı ceza almış, kaçı mesleğe iade edilmiştir?

-Son 5 yılda yurtdışına çıkan göz doktoru sayısı kaçtır?

-Mevcutta kamu hastanelerinde hizmet veren uzman göz doktoru sayısı kaçtır?

-Sağlıkta şiddet sorununu çözmek, hekimleri kendi ülkelerinde hizmet vermeye teşvik etmek için hangi politikaları uygulayacaksınız?