Kurban Bayramı, müslümanlar için büyük bir anlam taşır ve bu dönemde pek çok dini ibadet yerine getirilir. Kurban kesmek bu ibadetlerin en belirgin olanıdır, ancak teşrik tekbirleri de bu sürecin önemli bir parçasıdır. Peki, kurban kesen kişi ne zaman tekbir getirir ve teşrik tekbirleri ne zaman başlar ve biter? Diyanet İşleri Başkanlığı, bu konuyla ilgili merak edilen tüm detayları açıkladı.

Diyarbakır’da Kaymakamlık yaptı, Elazığ’a Vali oldu, Hatipoğlu kimdir? Diyarbakır’da Kaymakamlık yaptı, Elazığ’a Vali oldu, Hatipoğlu kimdir?

TEŞRİK TEKBİRLERİ NEDİR? NE ZAMAN BAŞLAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bilgilere göre;

“Teşrik” Arap dilinde etleri doğrayıp kurutmak demektir. Vaktiyle bayramın birinci günü kesilen kurbanların etleri, bayramın 2., 3. ve 4. günlerinde güneşte kurumaya bırakılırdı.

Bu sebeple bu üç güne et kurutma günleri anlamında “eyyam-ı teşrik / teşrik günleri” denilmiştir. “Tekbir” ise Allah'ı ululamak, yüceltmek demektir.

Kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın 4. gününe ikindi namazına kadar ikindi namazı dahil farz namazlardan sonra toplam 23 defa “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd” cümlesini söylemeye “teşrik tekbiri” denir.

Editör: Ayşegül Yaşar